![Lactatele, vitale într-o alimentație sănătoasă. Mihaela Bilic: Până și cura de slăbire este mai eficientă / Foto: Captură video Pro Tv Lactatele, vitale într-o alimentație sănătoasă. Mihaela Bilic: Până și cura de slăbire este mai eficientă / Foto: Captură video Pro Tv](https://media.dcnews.ro/image/202205/w670/lactate-mihaela-bilic_60638200.jpg)
Mihaela Bilic a susține că pierderea în greutate este de patru ori mai mare cu o dietă bogată în iaurt și lapte integral. Nutriționistul a explicat cât de important este să consumăm produse lactate și care este porția corectă de lapte.
"Când vine vorba de lapte și iaurt, multe persoane aleg varianta degresată pe motiv că vor să evite consumul de grăsimi. Câtă grăsime conține, de fapt, laptele? 3,5 gr / 100 ml în varianta integrală și 1,5 gr / 100 ml în varianta parțial degresată. Diferența de două grame este ridicolă, dacă ne gândim că o lingură de ulei înseamnă 10 gr de grăsime.
Până acum știam că trebuie să consumăm zilnic trei produse lactate, dacă vrem să avem oase puternice. Aportul de calciu din lapte nu este important doar pentru sistemul osos, ci și pentru metabolism. În fiecare zi se consumă un gram de calciu pentru a fi neutralizate substanțele acide și radicalii liberi care produc stres oxidativ. Dacă alimentația nu acoperă această doză, calciul va fi luat din oase. Nu ar fi mai simplu să mâncăm lapte și iaurt? Mai ales că în produsele lactate calciul vine la pachet cu vitamina D necesară fixării lui. Atenție, vitamina D există doar în grăsimea din lapte! Pentru a crește eficiența asimilării calciului, evitați să beți lapte degresat.
Porția corectă de lapte
Porția corectă de lapte înseamnă 250 ml, adică o cană. Dacă este lapte integral avem 120 cal și 8g grăsime, iar dacă este lapte semi degresat avem 100 cal și 4 gr grăsime. Ambele variante conțin aceeași doză de calciu: 300 mg. Când vine vorba de iaurt, porția corectă scade la jumătate, un pahar mic de 125 grame are 50 cal si 4 gr de grăsime. Doza de lactate recomandată zilnic este de trei porții.
Până acum am evitat grăsimea din lapte de frica colesterolului și a caloriilor. Acum știm că alimentele grase nu au impact direct asupra colesterolului din sânge.
Cât despre aportul de calorii, mai degrabă reduceți cantitatea de ulei pe care o consumați și alegeți laptele integral. În special în cazul copiilor adolescenților și sportivilor, laptele va fi obligatoriu integral. Până și cura de slăbire este mai eficientă dacă conține produse lactate.", a explicat Mihaela Bilic.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
Citește articolele cu aceleași etichete:
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video