![Foto: Ioan Radu Gava Foto: Ioan Radu Gava](https://media.dcnews.ro/image/202212/w670/delta-dunarii-horia-teodorescu_89892400.jpg)
Horia Teodorescu, președintele CJ Tulcea, a explicat care sunt cele mai importante destinații ale județului la conducerea căruia se află și de ce Tulcea poate oferi un pachet turistic complet oricui dorește să îmbine „cultura cu natura“:
„Dacă o luăm dinspre pod (n.r. Podul de la Brăila), putem practica în Tulcea turismul montan, în Munții Măcinului. De asemenea, avem podgorii, drumul vinului trece și prin Tulcea, avem, însă, și numeroase destinații de turism cultural și în sensul ăsta am aflat că renovați Farul din Sulina. Sulina a fost sediul Comisiei Dunării, are o amprentă istorică extrem de importantă. Nu mai vorbim de cetățile grecești sau de vestigiile din epoca romană“, a spus jurnalistul Val Vâlcu.
„Da! Văd că sunteți destul de la curent cu toate oportunitățile turistice pe care le are județul Tulcea. Probabil că și podul va deveni o atracție turistică în momentul în care se va deschide, apoi intrăm în zona Munților Măcinului, și fac și aici o paranteză, Tulcea este un județ extraordinar de frumos, dar multă lume și-a concentrat atenția spre a merge în Delta Dunării, atracția supremă. Locuri la fel de frumoase le găsim și în Munții Măcinului, în zona Niculițelului, dacă intrăm pe turismul ecumenic, cu bazilica de la Niculițel, triunghiul mănăstirilor, cu cele trei mănăstiri superbe Cocoș, Celic Dere și Saon. Sunt trei mănăstiri care sunt excepțional de frumoase.
De asemenea, pe turismul cultural am făcut investiții în reabilitare, modernizare și punere în valoare turistică a multor obiective. Discutăm de Farul de la Sulina, dar avem pe listă și Casa Panaghia din Babadag, Muzeul de Etnografie și Folclor din Tulcea, Casa Avramide, Muzeul de Artă și foarte multe puncte care pot fi puse într-o listă de vizitat pentru un turist în decursul unui sejur în județul nostru, alături de Delta Dunării.
Nu mai discutăm de cetăți, de Enisala, care trebuie văzută de orice român, și alte destinații care pot umple agenda de o săptămână a unui turist care vrea să îmbine natura cu turismul cultural și ecumenic“, a spus Horia Teodorescu.
„Chiar îmi pare rău că nu am ajuns la Festivalul de la Enisala. Bănuiesc că a fost spectaculos. Dovadă e numărul mare de turiști. Au fost mii de turiști în august“, a mai spus Val Vâlcu.
VEZI ȘI - EXCLUSIV Județul din România care este cât o țară. Mândrie națională! Ai fost aici?
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
Citește articolele cu aceleași etichete:
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video