JOCURI EUROPENE BAKU. Trei medalii pentru România, sâmbătă
Autor: Roxana Neagu
Delegaţia României la Jocurile Europene de la Baku a avut, sâmbătă, cea mai bună zi.

Românul Marius Berbecar a cucerit medalia de bronz în finala de la paralele din cadrul concursului de gimnastică artistică al Jocurilor Europene de la Baku. La paralele, gimnastul român a fost depăşit doar de reprezentatul gazdelor Oleg Stepko şi de rusul Beliavskiy.

Gimnasta Andreea Iridon a cucerit două medalii în finalele pe aparate. Românca a ratat cu puţin aurul la bârnă. A luat argintul, după ce a fost depăşită cu doar 200 de sutimi de olandeza Lieke Wevers. Andreea Iridon a urcat pe podium şi în finala la paralele. Notată cu 12,800, după ce a căzut de pe aparat, Iridon a obţinut totuşi medalia de bronz. Aurul la paralele a revenit rusoaice Mustafina, iar argintul lui Sophie Schoder.

Tot în finalele pe aparate, Cristian Băţagă s-a clasat pe 5 la sărituri, iar Silvia Zarzu a fost tot a 5-a la sol.  La Jocurilor Europene, România a ajuns la 4 medalii: două de argint şi două de bronz.