JO Tokyo: Belinda Bencic este prima finalistă a turneului olimpic de tenis feminin
Autor: Crişan Andreescu
Belina Bencic
Jucătoarea de tenis elvețiană Belinda Bencic (12 WTA) s-a calificat joi în finala turneului olimpic feminin de la Tolkyo 2020 după ce a trecut în prima semifinală de Elena Rybakina (20 WTA) din Kazakhstan.

Bencic s-a impus în trei seturi, cu 7-6 (2), 4-6, 6-3, după un meci ce a durat 2 ore și 46 de minute.

După un prim set adjudecat la tiebreak de Bencic, elvețianca a cedat setul secund, după ce a cedat două seturi pe propriul serviciu.

În decisiv, Bencic a fost condusă cu 0-2 și 2-3, dar a reușit să câștige 4 seturi consecutive, câștigând partida și asigurându-și un loc în finala olimpică.

În cealaltă semifinală se întâlnesc Marketa Vondrousova și Elina Svitolina.