Italianul Piccolo şi olandeza van Anrooij, campioni europeni de juniori la contratimp

Autor: Sebastian Florea | Categorie: Sport

Italian Andrea Piccolo şi olandeza Shirin van Anrooij au câştigat, miercuri, medaliile de aur în probele de contratimp ale juniorilor, la Campionatele Europene de ciclism de la Alkmaar (Olanda).

Piccolo a fost cronometrat pe 22 km cu timpul de 26 min 52 sec. Podiumul a fost completat de doi olandezi, Lars Boven, la 12 secunde, şi Enzo Leijnse, la 14 secunde, potrivit site-ului Confederaţiei Europene de Ciclism.

Românul Adi Narcis Marcu s-a clasat pe locul 51, la 04 min 26 sec de învingător. Ioan Dobrin a terminat pe locul 56 din 59 de sportivi, la 05 min 11 sec de învingător.

Van Anrooij s-a impus la junioare pe 22 km cu timpul de 30 min 18 sec, urmată de rusoaica Aigul Gareeva, la 3 secunde, şi de suedeza Wilma Olausson, la 42 secunde.

Românca Maria-Ecaterina Stancu a ocupat locul 37 din 44 de cicliste, la 4 min 12 sec de învingătoare.