Ionuț Radu și-a văzut visul împlinit după ce a câștigat titlul cu Inter Milano. Portarul român a „prins” minute în Serie A
Autor: Darius Muresan
George Pușcaș, Adrian Rus și Ionuț Radu - naționala U21
Portarul Ionuţ Radu a apărat în repriza a doua a meciului câştigat sâmbătă de Inter Milano, 5-1 acasă cu Sampdoria în etapa a 35-a a campionatului de fotbal al Italiei.

Introdus în minutul 46 în locul titularului obişnuit Samir Handanovic, la scorul de 3-1, Ionuţ Radu a fost la prima apariţie într-un meci oficial în acest sezon. El apărase ultima oară pe 9 ianuarie 2020, într-un meci din Cupa Italiei, când era la Genoa.

Inter Milano îşi asigurase câştigarea campionatului încă din etapa trecută.

Tot sâmbătă, Ştefan Radu, fundaşul lui Lazio, a fost integralist în meciul pierdut cu 2-0 în deplasare cu Fiorentina.

Rezultatele de sâmbătă au fost:
Spezia - Napoli 1-4
Au marcat: Piccoli (64), respectiv Zielinski (15), Osimhen (23, 44), Lozano (79)

Udinese - Bologna 1-1
Au marcat: De Paul (23), respectiv Orsolini (82 - pen)

Inter Milano - Sampdoria 5-1
Au marcat: Gagliardini (4), Sanchez (26, 36), Pinamonti (61), Lautaro Martinez (70 - pen), respectiv Balde (35)

Fiorentina - Lazio Roma 2-0
Au marcat: Vlahovic (32, 89)
Cartonaş roşu: Pereira (Lazio, 90+5)

Celelalte meciuri ale etapei au loc duminică.

Inter, cu 85 de puncte după 35 de jocuri, este urmată de Napoli, 70 p (35 j), Atalanta Bergamo, 69 p (34 j), Juventus Torino, 69 p (34 j), AC Milan, 69 p (34 j), Lazio, 64 p (34 j) etc.