![Sursa: Freepik Sursa: Freepik](https://media.dcnews.ro/image/202404/w670/caine-os_59489900_57545200.jpg)
În ultimii ani, preocuparea pentru siguranța publică în contextul agresiunilor canine a crescut semnificativ. În multe cazuri, incidentele grave sunt cauzate de câini periculoși care nu sunt supuși unei reglementări adecvate în ceea ce privește reproducerea. Interzicerea reproducerii acestor câini fără pedigree reprezintă o măsură esențială pentru protejarea societății și prevenirea tragediilor.
În multe cazuri, câinii implicați în astfel de incidente nu au avut o educație adecvată sau provin din reproducții necontrolate. Interzicerea reproducerii câinilor periculoși fără pedigree este crucială pentru a reduce numărul acestora și pentru a preveni perpetuarea trăsăturilor comportamentale problematice. Această măsură asigură faptul că doar câinii care au fost evaluați și certificați ca fiind siguri și echilibrați sunt autorizați pentru a se reproduce.
Avocatul Constantin Durgheu precizează că există și în legislația noastră astfel de reglementări prohibitive: "Art. 8 lit. c) din O.U.G. nr. 55/2002 privind regimul de deținere al câinilor periculoși sau agresivi reglementează interzicereea reproducerii acestor câini care nu au acte de origine recunoscute de Asociația Chinologică Română, afiliată la Federația Chinologică Internațională (care nu au «pedigree»). De asemenea, această contravenție ar trebui transformată într-o infracțiune de către legiuitor".
Principala prioritate a unei astfel de interdicții este protejarea siguranței și a bunăstării publicului. Împiedicarea reproducerii câinilor periculoși fără pedigree reduce riscul de incidente de agresiune și oferă o măsură de siguranță suplimentară pentru comunități.
Avocatul mai punctează că "pentru următoarea literă din articolul menționat, respectiv abandonarea câinilor periculoși sau agresivi, este o enormitate să considerăm această faptă o contravenție. La sfârșitul anului trecut, am văzut un clip în care o doamnă a găsit un Cane Corso în parcul Operei". Tudor-Tim Ionescu, realizatorul emisiunii, recunoaște că "spre norocul tuturor, câinele era foarte docil. Acel câine avea microcip și proprietara a fost identificată drept o doamnă care locuia în zona Pieței Victoriei. Vecinii le-au spus celor care au venit să returneze câinele că proprietara a murit și că au hotărât să elibereze câinele pe stradă". Invitatul emisiunii răspunde că "nu poți să eliberezi astfel de animale pe stradă. Inconștiența este una extremă. Acel Cane Corso putea să ucidă pe cineva".
În lupta pentru protejarea siguranței publice și bunăstării animalelor, abandonul câinilor periculoși reprezintă o problemă alarmantă. Acest act nu numai că expune comunitățile la riscuri crescute de agresiune canină, dar și neglijează drepturile și nevoile fundamentale ale acestor animale. Pedepsirea abandonului câinilor periculoși este esențială pentru a promova responsabilitatea deținătorilor și pentru a preveni tragediile.
Câinii periculoși abandonați sunt expuși la stres și anxietate, ceea ce poate conduce la comportamente imprevizibile și potențial periculoase pentru oamenii din jur. Aceste animale, fără supraveghere și fără un mediu stabil, reprezintă o amenințare serioasă pentru siguranța publică și pot provoca incidente de agresiune.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video