Data publicării:
Incendiu pe Calea Moșilor din București. O mașină a explodat, după ce a luat foc în mers/ În total, 7 mașini afectate - UPDATE

Un incendiu izbucnit pe Calea Moșilor din București a provocat distrugerea a șapte autoturisme.
Actualizare
Posesorul mașinii care a luat foc în mers a descris momentul izbucnirii incendiului. Acesta a declarat că a ieșit din mașină la scurt timp după ce a observat foc din partea dreaptă a capotei autovehiculului pe care îl conducea: „Am făcut dreapta pe str. Traian, am auzit o bubuitură sub capotă. Și până am reușit să opresc, că se accelera necontrolat și puteam să mai opresc, a început să iasă flacără și abia am putut să ies din mașină. În momentul în care m-am dat jos, ardea sub capotă, în dreapta. Are motor diesel.”, a declarat el, la Digi24.
În final, șapte mașini au fost distruse.
Un incendiu a izbucnit, marți, 25 martie, pe Calea Moșilor din Capitală, afectând cinci autoturisme. Trei dintre ele au suferit pagube totale. Șoferul se afla în mers când au început să iasă flăcări de sub capotă, a oprit pe dreapta și a coborât din mașină, moment în care a avut loc o explozie și au fost afectate alte patru mașini parcate. Mașina de la care a pornit incendiul este distrusă complet. Din imagini, alte trei autoturisme sunt, de asemenea, distruse total. Nu se circulă spre Mihai Eminescu.
Eduard Ștefan, purtător de cuvânt al ISU București-Ilfov, a oferit detalii despre intervenția în urma unui incendiu care a afectat mai multe autoturisme, precizând că, deși incendiul a fost localizat, echipele continuă să lucreze pentru lichidarea completă a focarelor, fără a fi înregistrate victime.
„Intervenim pentru stingerea incendiului care s-a produs la un autoturism și, ulterior, s-a extins la mai multe autoturisme. Din informațiile preliminare, sunt afectate în totalitate cinci autoturisme, între care trei, posibil, afectate integral.
În momentul de față, incendiul este localizat, în sensul în care nu se mai manifestă cu flacără. Lucrăm la lichidarea ultimelor focare. Nu avem informații, încă, despre unde se aflau mașinile în timpul producerii incendiului, dar erau în proximitate una față de cealaltă.
Incendiul este localizat, nu mai este niciun pericol de propagare. În momentul de față, lucrează la lichidare, pentru a asigura caroseriile că sunt răcite destul de mult, pentru a nu reizbucni incendiul.
Nu există victime, nu au fost persoane în mașini”, a precizat Eduard Ștefan, la Digi24.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News