![Sursa Foto YouTube TYF Support Group Sursa Foto YouTube TYF Support Group](https://media.dcnews.ro/image/202303/w670/imbratisarea-fluturelui-tehnica-relaxare_30742000.jpg)
Există o tehnică psihologică foarte simplă și eficientă care ne ajută să eliberăm tensiunea emoțională, să ne calmăm atunci când ne simțim copleșiți, să reducem anxietatea și chiar să procesăm experiențele traumatice care ne împiedică să mergem înainte: se numește ”îmbrățișare fluture”.
Îmbrățișarea fluture este o tehnică de stimulare bilaterală care este foarte utilă pentru a reduce anxietatea și pentru a ne calma atunci când ne simțim copleșiți emoțional.
Atingerea stimulează ambele emisfere ale creierului, declanșând un răspuns rapid de relaxare care ajută la eliberarea tensiunii, potrivit Angolo Psicologia.
Tehnica esre folosită atât la adulți cât și la copii pentru a facilita procesarea primară a amintirilor traumatice. Controlul dobândit de pacienți din stimularea lor bilaterală poate fi un factor de împuternicire care îi ajută să mențină un sentiment de securitate în timp ce procesează experiențe sau amintiri traumatice.
Cum se face îmbrățișarea fluture
Încrucișează-ți brațele pe piept, astfel încât vârfurile degetelor mijlocii ale fiecărei mâini să fie plasate sub claviculă, iar celelalte degete să acopere zona de sub acel punct, între clavicula și umăr, și între claviculă și stern”.
Mâinile și degetele trebuie să fie cât mai verticale posibil, astfel încât degetele să îndrepte spre gât și nu spre brațe. Dacă doriți, vă puteți bloca degetele mari pentru a forma corpul fluturelui și puteți extinde celelalte degete spre exterior pentru a forma aripile fluturelui.
Închideți ochii complet, apoi, alternează mișcările mâinii, ca aripile unui fluture. Lasă-ți mâinile să se miște liber. Puteți respira încet și profund (respirația abdominală), în timp ce observați ceea ce se întâmplă în mintea și corpul vostru (gânduri, imagini, sunete, mirosuri, sentimente și senzații) fără a încerca să le schimbați, să le respingeți sau să le judecați. Vă puteți imagina că le priviți ca pe niște nori trecători.
În mod ideal, ar trebui să facem acest exercițiu într-o poziție confortabilă, stând sau întinși. De asemenea, ne putem încrucișa brațele peste piept punând mâna dreaptă pe umărul stâng și cea stângă pe umărul drept. Alegem metoda cu care ne simțim cel mai confortabil și care funcționează cel mai bine pentru noi.
Efectuăm acele mici atingeri timp de aproximativ 20-25 de secunde (fiecare set) pe măsură ce devenim conștienți de ceea ce se întâmplă în mintea și corpul nostru. Dacă senzațiile pozitive cresc, continuăm exercițiul până ajungem la o stare de calm.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video