Horia Tecău și Jean Julien Rojer în finala de la Wimbledon
Autor: Crişan Andreescu
Horia Tecău și Jean Julien Rojer au cîștigat prima semifinală de dublu la Wimbledon împotriva perechii formate din Florin Mergea și Bopanna în 5 seturi, 4-6, 6-2, 6-3, 4-6, 13-11.

Partida  a început cu un break din partea cuplului Tecău/Rojer, însă setul s-a încheiat cu victoria lui Mergea și Bopanna, scor 6-4.

Setul secund a început echilibrat și la scorul de 2-2, Rojer a făcut break-ul după ce a finalizat un smash. La 2-5 aceeași echipă a mai reușit un break și își asigurase deja setul.

În setul Horia cu Jean-Julien au cîștigat cu 6-3.

Cuplul format din Mergea și Bopanna a revenit și a cîștigat setul patru cu 6-4. În setul decisiv cîștig de cauză a avut perechea Horia Tecău și Jean Julien Rojer cu scorul de 13-11.

Tecău și Rojer vor juca în finală împotriva echipei cîștigătoare din meciul Jamie Murray/John Peer și Jonathan Erlich/Philipp Petzschner.