![](https://media.dcnews.ro/image/202204/w670/handbal-romancele-s-au-calificat-la-campionatul-european-2022_86166600.jpg)
Naţionala feminină de handbal a României s-a calificat la Campionatul European - EHF EURO 2022, după ce a învins Austria cu scorul de 38-29 (19-13), duminică, la Râmnicu Vâlcea, în ultimul meci din Grupa a 2-a a preliminariilor, transmite Agerpres.
Tricolorele, susţinute de un public fierbinte, au controlat jocul de la un capăt la altul, cu o singură sincopă, egalarea din min. 14, 8-8. La pauză, echipa antrenată de Adrian Vasile şi Bent Dahl avea un avans de şase goluri pe tabelă, 19-13, iar după pauză a ajuns la zece goluri, 33-23 şi 37-27, scorul final fiind 38-29.
Cristina Neagu, extraordinară ca de obicei
Cristina Neagu a fost cea mai bună marcatoare, cu 12 goluri. Pentru România au mai înscris Cristina Laslo 4 goluri, Crina Pintea 4, Bianca Bazaliu 4, Lorena Ostase 4, Nicoleta Dincă 3, Sonia Seraficeanu 2, Sorina Tîrcă 2, Alina Ilie 1, Alexandra Georgiana Subţirică Iovănescu 1, Corina Lupei 1.
Daciana Hosu a parat 10 aruncări (33,33%) iar Yuliya Dumanska a apărat 2 şuturi (20%).
Pentru Austria, pregătită de antrenorul de origine română Herbert Muller, au marcat Katarina Pandza 5 goluri, Nina Neidhart 5, Sonja Frey 6, Patricia Kovacs 3, Johanna Reichert 3, Stefanie Kaiser 3, Claudia Wess 2, Petra Blazek (portar) 1, Johanna Failmayer 1.
Petra Blazek a blocat 5 şuturi (16,13%), iar Lena Ivancok a apărat 3 (33,33%).
Au arbitrat turcoaicele Pinar Unlu Hatipoglu şi Mehtap Simsek, iar delegat EHF a fost ungurul Peter Eles.
Sâmbătă, Danemarca a dispus de Insulele Feroe cu 26-15.
Danemarca a ocupat primul loc în clasamentul final, cu 12 puncte, urmată de România, 7 puncte, Austria, 5 puncte, Feroe, 0 puncte.
Primele două clasate s-au calificat la EURO 2022, care va avea loc în perioada 4-20 noiembrie, în Slovenia, Macedonia de Nord şi Muntenegru. Tragerea la sorţi a grupelor turneului final e programată pe 28 aprilie, la Ljubljana.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video