Haltere: Maria Grigoriu, locul 4 la Mondialele de juniori
Sportiva română Maria-Luana Grigoriu a ocupat locul 4 la smuls, aruncat şi total în limitele categoriei 71 kg, miercuri, la Campionatele Mondiale de haltere pentru juniori de la Suva (Fiji), potrivit site-ului federaţiei internaţionale.

Grigoriu a terminat a patra la stilul smuls, cu 91 kg, după ce a ratat ultima încercare, la 94 kg. La aruncat, românca a ratat prima încercare la 112 kg şi ultima, la 116 kg, ocupând poziţia a patra cu 112 kg. La total, Maria Grigoriu a avut 203 kg. Katherine Elizabeth Nye (SUA) a cucerit trei medalii de aur la cat. 71 kg.

România a participat cu trei sportivi la Mondialele de juniori din Fiji, obţinând o singură medalie, argint prin Paul Dumitraşcu, la stilul aruncat, luni, în limitele cat. 73 kg.