FOTE 2019: Luptătorii Patricia Iuraşcu şi Denis Mihai au ratat medaliile de bronz la Baku
Autor: Sebastian Florea

Luptătorii români Patricia Valeria Iuraşcu şi Denis-Florin Mihai au ratat medaliile de bronz, marţi, la Festivalul Olimpic al Tineretului European (FOTE) 2019 de la Baku şi s-au clasat în cele din urmă pe locul 5 la categoriile lor.

Iuraşcu a fost învinsă de unguroaica Flora Vizi în meciul pentru bronz la cat. 53 kg şi a terminat pe 5.

La cat. 51 kg, greco-romane, Denis Mihai a pierdut meciul pentru bronz cu georgianul Nukri Benidze şi a încheiat şi el pe 5.

Georgiana Anastasia Copăceanu (cat. 57 kg) a ocupat locul 13, Ferenc Ervin Csiki (cat. 65 kg), la lupte libere, a încheiat pe 12, Doru Mario Dincă s-a clasat pe 7 la cat. 51 kg, lupte libere, iar Ioan Bălan (cat. 65 kg), la greco-romane, a ocupat locul 15.

În concursul de gimnastica artistică, la individual compus masculin, Robert Burtănete s-a clasat locul 7, cu 78,550 puncte în calificări, Gabriel Burtănete a ocupat locul 11, cu 78,250 puncte, ambii ajungând în finală, iar Raul Gabriel Şoica s-a clasat pe locul 45, cu 73,000 puncte.

Echipa masculină a României, alcătuită din cei trei gimnaşti menţionaţi, a ocupat locul 6, cu 156,800 puncte.

Gabriel Burtănete s-a calificat în finala de la sărituri cu cea mai mare notă, 14,400, va fi prima rezervă la bară fixă, după locul 9 ocupat în calificări (12,750 puncte), a treia rezervă la paralele, unde s-a clasat pe 13 în calificări (13,050 puncte), a fost al 18-lea la inele (13,100), la 19-lea la cal cu mânere (12,600) şi al 64-lea la sol (12,150).

Robert Burtănete a prins finala de la sărituri cu a şasea notă, 13,600 puncte, şi pe cea de la paralele, tot cu a şasea notă, 13,400. S-a clasat pe 13 la sol (13,500), pe 13 la cal cu mânere (12,800), pe 17 la inele (13,150) şi pe 33 la bară fixă (12,000 puncte).

Raul Gabriel Şoica a încheiat în calificări pe 22 la cal (12,450), 42 la inele (12,350), pe 55 la paralele (11,900), pe 45 la bară fixă (11,650) şi pe 75 la sol (11,550).

În turneul feminin de handbal, România a învins Olanda cu 32-25 (13-10), în Grupa A. Golurile tricolorelor au fost marcate de Alicia Gogîrlă 8, Oana Borş 6, Angela Stoica 5, Elena Voica 4, Andreea Prescură 4, Carla Lăcătuş 2, Ioana Necula 2, Corina Lupei 1.

În altă partidă, Franţa a învins Spania cu 23-13. România ocupă primul loc, cu 3 puncte, urmată de Franţa, 2 puncte, Olanda, 2 puncte, Spania, 1 punct. Miercuri vor avea loc ultimele partide din grupă, România - Franţa şi Spania - Olanda. Primele două clasate se califică în semifinale.

La volei feminin, România a întrecut Ucraina cu scorul de 3-0 (25-17, 25-18, 25-14), în Grupa A, după 66 de minute.

România şi Rusia ocupă primele două locuri în grupă, cu 6 puncte, şi s-au calificat în semifinale. Cele două formaţii se vor înfrunta miercuri pentru ocuparea primei poziţii în grupă.

La tenis, Alexandra Maria Petric s-a calificat în optimi la simplu feminin, după 6-4, 6-0 cu Anna Lena Ebster (Austria), în timp ce Alexia Anca Todoni a fost învinsă cu 6-7, 6-0, 10-6 de Chelsea Fontenel (Elveţia), în turul al doilea.

La simplu masculin, Andrei Voican s-a calificat în optimi în urma victoriei cu 6-3, 3-6, 10-5 în faţa elveţianului Mika Brunold, în timp ce Alin Mihai Fătu s-a impus în faţa rusului Grigori Şebekin cu 7-5, 6-4.

La dublu masculin, Alin Mihai Fătu şi Andrei Voican s-au calificat în sferturi după 6-2, 7-5 cu slovacii Peter Benjamin Privara/Peter Nad.

La atletism, Robert Marian Cristian ocupă locul 15 la decatlon după 7 probe: 100 m (11.37), săritura in lungime (6,35 m), aruncarea greutăţii (13,30 m), săritura în înălţime (1,58 m), 400 m (53.71), 110 m garduri (15.61) şi aruncarea discului (30,86 m).

Ioana Sabina Ştirbu s-a calificat în finala probei de săritură în lungime, cu al şaptelea rezultat din calificări (5,62 m). Tania Borisov a încheiat pe locul 17 în serii la 400 m garduri (1:05.65), ratând accederea în finală. Corina Elena Pantea s-a calificat în finală la aruncarea ciocanului, după ce a terminat pe 10 în calificări (61,55 m).

La ciclism, în proba feminină de contratimp, Denisa Toader a ocupat locul 63, cu timpul 18 min 05 sec 03/100. La masculin (10 km), Rareş Ghiţă s-a clasat pe 56 (14:42.27), Mihnea-Alexandru Harasim pe 71 (14:58.63), iar Edvard Novak pe 87 (16:01.07) din 90 de participanţi.

În concursul de înot, Mihai Iacob a ocupat locul 5 în finala la 200 m bras (2:19.55), iar Ioana Marin a ocupat ultimul loc, 8, în finala de la 200 m spate (2:18.55).

Patru sportivi s-au calificat în semifinale: Tobias George Dumitrache la 200 m fluture (locul 5 în Seria 1 - 2:07.54), Mihai Gergely la 200 m mixt (locul 5 în Seria 3 - 2:09.57), David Popovici la 100 m liber (locul 1 în Seria a treia - 51.05) şi Andreea Ioana Popescu la 200 m bras (locul 16 serii - 2:38.28).

Lucas Ioan Tersinio Gheorghe a ocupat locul 7 în seria a doua (2:09.00) la 200 m fluture, Bianca Maria Ilie a fost a 30-a la 400 m liber (4:34.93), iar
Miruna Zorzoliu a fost a 29-a (4:34.18)

România este reprezentată de 103 sportivi la cea de-a 15-a ediţie de vară a Festivalului Olimpic al Tineretului European, programată în perioada 21-27 iulie la Baku, capitala Azerbaidjanului. Sportivii cu vârste cuprinse între 14 şi 18 ani vor lua startul în întrecerile de atletism, ciclism, gimnastica artistică, handbal, înot, judo, lupte, tenis şi volei, opt dintre cele zece sporturi din competiţie.

România are două medalii, ambele câştigate la lupte, aur de Georgiana Lavinia Antuca (cat. 46 kg) şi argint de Ana-Maria Pîrvu (cat. 49 kg).