Fotbal: Werder Bremen a devenit clubul cu cele mai multe meciuri în Bundesliga

Autor: Sebastian Florea | Categorie: Sport

Werder Bremen a devenit sâmbătă clubul cu cele mai multe meciuri în Bundesliga, cu 1867 partide jucate începând din 1963, data înfiinţării primei divizii a campionatului de fotbal al Germaniei, scrie AFP.

În meciul cu Fortuna Dusseldorf din prima etapă, echipa din nordul Germaniei a depăşit-o pe eterna sa rivală Hamburg SV, ce a retrogradat anul trecut în eşalonul secund, după 54 de sezoane petrecute în elită.

Fortuna i-a stricat însă sărbătoarea lui Werder, impunându-se chiar la Bremen cu scorul de 3-1.

Tot sâmbătă, noile achiziţii Mats Hummels, Nico Schulz şi Thorgan Hazard au fost titulari la Borussia Dortmund în meciul de acasă cu Augsburg, în timp ce Julian Brandt a intrat la mijlocul reprizei a doua în locul ultimului dintre aceşti jucători. Pentru Hummels este vorba de o revenire la echipa din Bazinul Ruhr.

Dortmund s-a impus cu un categoric 5-1, chiar dacă a luat gol chiar în primul minut. La pauză scorul a fost 1-1.

Mijlocaşul român Alexandru Maxim a rămas pe banca de rezerve la Mainz, învinsă cu 3-0 la Freiburg.

Vineri, în primul meci al acestei ediţii de campionat, Bayern Munchen, câştigătoarea ultimelor şapte ediţii ale Bundesligii, a fost ţinută în şah acasă de Hertha Berlin, scor 2-2.

Rezultate:
sâmbătă
Bayer Leverkusen - Paderborn 3-2
Au marcat: Leon Bailey (10), Kai Havertz (19), Kevin Volland (69), respectiv Sven Michel (15), Streli Mamba (25)

Borussia Dortmund - Augsburg 5-1
Au marcat: Paco Alcacer (3, 59), Jadon Sancho (51), Marco Reus (57), Julian Brandt (82), respectiv Florian Niederlechner (1)

Freiburg - Mainz 3-0
Au marcat: Lucas Holer (81), Jonathan Schmid (84), Jonathan Schmid (87 - penalty)

Wolfsburg - FC Koln 2-1
Au marcat: Maximilian Arnold (16), Wout Weghorst, respectiv Simon Terodde (90+1)

Werder Bremen - Fortuna Dusseldorf 1-3
Au marcat: Johannes Eggestein (47), respectiv Rouwen Hennings (36), Kenan Karaman (52), Kaan Ayhan (64)

vineri
Bayern Munchen - Hertha Berlin 2-2
Au marcat: Robert Lewandowski (24, 60 - penalty), respectiv Dodi Lukebakio (36), Marko Grujic (39)

Sâmbătă mai are loc întâlnirea Borussia Monchengladbach - Schalke 04, iar duminică sunt programate meciurile Eintracht Frankfurt - Hoffenheim şi Union Berlin - RB Leipzig.

Lider în acest moment este Dortmund, cu 3 puncte şi golaveraj 5-1.