Florin Tănase a reuşit o dublă pentru Al-Jazira, în Cupa Preşedintelui Emiratelor Arabe Unite - Video
Internaţionalul român Florin Tănase a reuşit o dublă pentru Al-Jazira, care s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Preşedintelui Emiratelor Arabe Unite.

Al-Jazira a surclasat formaţia Gulf Heroes cu 6-1, miercuri, la Abu Dhabi. Tănase a marcat în min. 1 şi 59, fiind înlocuit după 66 de minute. Pentru învingători au mai punctat malianul Oumar Traore (35), brazilianul Bruno (75), marocanul Achraf Bencharki (85) şi Zayed Al Ameri (90+1).

VIDEO

Golul de onoare al adversarei a fost reuşit de Mouhameth Diop (45). Aceasta a fost prima dublă reuşită de Tănase în EAU. În altă partidă jucată miercuri, Ittihad Kalba, cu Alexandru Cicâldău titular, a fost eliminată Al Bataeh cu scorul de 6-5 la loviturile de departajare (3-3 după prelungiri).

În sferturi s-au mai calificat echipele Sharjah FC (antrenată de Cosmin Olăroiu), după 2-1 cu Al Nasr, şi Bani Yas (pregătită de Daniel Isăilă), după 3-1 cu Al Dhafra.