Finlandezul Niki Tuuli, învingător în prima cursă rezervată motocicletelor electrice

Autor: Sebastian Florea | Categorie: Sport

Finlandezul Niki Tuuli a câştigat duminică, pe circuitul de la Sachsenring (Germania), prima cursă rezervată motocicletelor electrice, organizată în cadrul noului campionat Moto E, informează AFP. Plecat din pole position, Tuli i-a devansat pe britanicul Bradley Smith şi pe francezul Mike di Meglio. Prevăzută iniţial pe parcursul a şapte tururi, cursa a fost întreruptă după doar cinci tururi, în urma unui accident care a deteriorat una dintre barierele gonflabile de securitate. Acest campionat urma să debuteze iniţial în luna martie, cu ocazia Marelu Premiu al Spaniei la MotoGP, însă întregul parc de motociclete electrice a fost distrus într-un incendiu produs în luna martie. Atunci s-a decis amânarea cursei de deschidere până la Marele Premiu al Germaniei. Ale cinci curse sunt prevăzute în calendarul acestui campionat, la care iau parte 18 piloţi, între care şi o femeie, spaniola Maria Herrera, care s-a clasat pe locul 16 duminică. Motocicletele sunt toate de acelaşi tip, fiind fabricate de către constructorul italian Energica. Niki Tuuli a reuşit o viteză medie medie de 147,5 km/h în timpul cursei, care s-a desfăşurat pe o pistă uşor umedă. Următoarea etapă a campionatului MotoE va avea loc pe 11 august, pe circuitul Red Bull Ring din Austria.