Fenomenul David Popovici. A cucerit o nouă medalie de aur la Europenele de juniori / Video
Sportivul român David Popovici a cucerit, duminică seara, medalia de aur în proba de 50 m liber, la Campionatele Europene de înot pentru juniori de la Roma, cu timpul de 22 sec 22/100.

David Popovici, sportiv calificat la JO de la Tokyo, a fost urmat în clasamentul final de rusul Nikita Cernousov, 22 sec 83/100, şi de israelianul Martin Kartavi, 22 sec 92/100.

David Popovici a mai cucerit două medalii de aur, la 100 m liber şi 200 m liber, precum şi una de argint, cu ştafeta de 4x100 m liber (din care au mai făcut parte Mihai Gergely, Ştefan Cozma şi Patrick Dinu). Acesta a fost şi bilanţul final al delegaţiei României, trei medalii de aur şi una de argint.

La 50 m liber feminin, Bianca Andreea Costea s-a clasat pe locul 5 în finală, cu timpul de 25 sec 57/100. Aurul a fost obţinut de rusoaica Daria Tatarinova (24.87), argintul a revenit croate Jana Pavalic (25.35), iar bronzul a fost câştigat de britanica Eva Okaro (25.45), a patra fiind rusoaica Daria Trofimova (25.46). La 800 m liber, Vlad Ştefan Stancu s-a clasat pe locul 6, în 8 min 05 sec 46/100. Mihai Iacob a terminat, duminică dimineaţa, pe locul 23 în seriile probei de 400 m mixt (4:33.46).

Amintim faptul că sportivul român David Popovici, calificat la Jocurile Olimpice de la Tokyo, a cucerit medalia de aur în proba de 200 m liber, sâmbătă, la Campionatele Europene de înot pentru juniori de la Roma, cu timpul de 1 min 45 sec 95/100.

David Popovici, sportiv calificat la JO de la Tokyo, care în semifinală a stabilit un nou record mondial de juniori la 200 m liber, a fost urmat în clasament de polonezul Mateusz Chowaniec (1:47.78) şi de bosniacul Jovan Lekic (1:48.46). David PopovicI a a obţinut aurul şi la 100 m liber. David Popovici, record după record

David Popovici a doborât vineri recordul mondial de juniori în proba de 200 m liber, la Campionatele Europene de înot pentru juniori de la Roma, prilej cu care s-a calificat şi în finala probei.

După ce a corectat de două ori în decurs de câteva zile recordul mondial la 100 m liber, sportivul pregătit de către antrenorul Adrian Rădulescu a fost înregistrat în semifinalele probei de 200 m liber cu timpul de 1 min 45 sec 26/100. Vechea performanţă mondială îi aparţinea sud-coreeanului Sunwoo Hwang (1 min 45 sec 92/100) şi fusese stabilită pe 19 noiembrie 2020, la Gimcheon (Coreea de Sud).

Popovici, calificat la Jocurile Olimpice de la Tokyo, fusese cronometrat în serii cu al treilea timp, 1 min 50 sec 01/100. Mihai Gergely a fost al 23-lea (1:53.18), iar Ştefan Cozma al 29-lea (1:54.14).