FC Botoşani, amendă drastică, după meciul cu CFR Cluj
Autor: Mircea F. Cristian
Comisia de Disciplină a Federaţiei Române de Fotbal a sancţionat clubul FC Botoşani după meciul cu CFR Cluj, din Cupa României.

Comisia a admis sesizarea Departamentului de Competiţii al FRF şi a sancţionat clubul în temeiul art. 83/18 din RD coroborat cu art. 45 pct. 7 paragraf 2 din ROAF.

Clubul a fost amendat şi cu 570 de lei pentru încălcarea art. 78/a din Regulamentul Disciplinar.

CFR Cluj a depus contestaţie după meciul de la Botoşani şi spera să câştige meciul la masa verde, dar Comisia a respins contestaţia ca netaxată.

Mijlocaşul Mihai Bordeianu, de la CFR Cluj, eliminat în partida respectivă a fost suspendat un joc şi amendat cu 740 lei.

FC Botoşani s-a calificat în optimile de finală ale Cupei României la fotbal, miercuri seara, după ce a învins-o pe CFR Cluj cu scorul de 4-2, la loviturile de departajare, pe teren propriu, într-un meci în care scorul a fost egal, 2-2 (1-0), după 90 de minute, dar şi după 120 de minute.