Europa League, optimi de finală. Rezultate finale: Arsenal, eliminată la penalty-uri. Manchester United şi Juventus merg mai departe
Autor: Florin Răvdan
Facebook UEFA Europa League
Iată rezultatele optimilor de finală din Liga Campionilor.

Arsenal a fost eliminată din Europa League la fotbal de către Sporting Lisabona, care s-a impus cu 5-3 la loviturile de departajare, joi seara, la Londra, în manşa secundă a optimilor de finală, într-un meci în care scorul a fost egal, 1-1, atât după cele 90 de minute regulamentare, cât şi după prelungiri.

După 2-2 în Portugalia, tunarii au deschis scorul prin Granit Xhaka (19), dar lusitanii au egalat după pauză prin Pedro Goncalves (62). Arsenal a avut şansa de a tranşa calificarea în prelungiri, dar şutul lui Trossard a fost deviat în bară de portarul Adan. Goalkeeper-ul spaniol a fost artizanul calificării, apărând penalty-ul lui Gabriel Martinelli la sesiune de lovituri de departajare, scrie Agerpres.

Manchester United şi Juventus merg mai departe

Manchester United, după 4-1 pe Old Trafford, s-a impus şi la Sevilla, cu 1-0, în duelul cu Betis, prin golul lui Marcus Rashford (56).

Juventus s-a calificat în sferturi cu o dublă victorie cu Freiburg, impunându-se cu 2-0 în deplasare, după 1-0 la Torino.

Feyenoord s-a calificat spectaculos în sferturi cu o victorie la scor, 7-1 cu Şahtior Doneţk, după 1-1 în prima manşă.

Sevilla, multiplă câştigătoare a competiţiei, a pierdut la Istanbul, 0-1 cu Fenerbahce, dar merge mai departe, graţie succesului din tur.

AS Roma, care anul trecut a câştigat prima ediţie de Europa Conference League, s-a calificat în sferturi fără a primi gol de la Real Sociedad: 2-0 pe Stadio Olimpico şi 0-0 pe Anoeta. Partida din Ţara Bascilor a fost arbitrată de românul Istvan Kovacs.

Belgienii de la Union St. Gilloise au învins revelaţia Bundesligii, Union Berlin, cu 3-0, după 3-3 în prima manşă.

Bayer Leverkusen a câştigat ambele partide cu Ferencvaros cu acelaşi scor, 2-0.

Rezultate:

(+) Fenerbahce Istanbul - Sevilla FC 1-0
A marcat: Enner Valencia 41 - penalty.
În tur: 0-2.

(+) Feyenoord Rotterdam - Şahtior Doneţk 7-1
Au marcat: Santiago Gimenez 9, Orkun Kokcu 24, 38 - penalty, Oussama Idrissi 49, 60, Alireza Jahanbakhsh 64, Danilo Pereira 67, respectiv Kevin Kelsy 87.
În tur: 1-1.

SC Freiburg - (+) Juventus Torino 0-2
Au marcat: Dusan Vlahovic 45 - penalty, Federico Chiesa 90+5.
Cartonaş roşu: Manuel Gulde (Freiburg) 44.
În tur: 0-1.

Real Betis Sevilla - (+) Manchester United 0-1
A marcat: Marcus Rashford 56.
În tur: 1-4.

Arsenal Londra - (+) Sporting Lisabona 1-1, după prelungiri; 3-5, la loviturile de departajare
Au marcat: Granit Xhaka 19, respectiv Pedro Goncalves 62.
Au executat în ordine loviturile de departajare: Jeremiah St. Juste 0-1 (gol), Martin Odegaard 1-1 (gol), Ricardo Esgaio 1-2 (gol), Bukayo Saka 2-2 (gol), Goncalo Inácio 2-3 (gol), Leandro Trossard 3-3 (gol), Arthur Gomes 3-4 (gol), Gabriel Martinelli 3-4 (ratare - a apărat Antonio Adan), Nuno Santos 3-5 (gol).
Cartonaş roşu: Manuel Ugarte (Sporting) 118.
În tur: 2-2.

Ferencvaros TC Budapesta - (+) Bayer Leverkusen 0-2
Au marcat: Moussa Diaby 3, Amine Adli 81.

Real Sociedad - (+) AS Roma 0-0
Cartonaş roşu: Carlos Fernandez (Real Sociedad) 90+8.

(+) Union St.Gilloise - Union Berlin 3-0
Au marcat: Teddy Teuma 18, Jean Thierry Lazare Amani 63, Loic Lapoussin 90+4.
Cartonaş roşu: Janik Haberer (Union) 80.
În tur: 3-3.

Echipele precedate de semnul (+) s-au calificat în sferturile de finală.

Tragerea la sorţi a sferturilor de finală şi a semifinalelor va avea loc vineri, la Nyon (14:00, ora României).

Finala se va juca în data de 31 mai, pe Puskas Arena din Budapesta.