Europa League: Arsenal şi AS Roma, cu un pas în sferturile de finală. Rezultatele de joi seara
Autor: Crişan Andreescu
Arsenal şi AS Roma au făcut paşi importanţi spre calificarea în sferturile de finală ale Europa League la fotbal, joi seara, după victoriile obţinute în prima manşă a optimilor.

Arsenal a învins-o pe Olympiakos cu scorul de 3-1, la Pireu. Norvegianul Oedegaard, brazilianul Gabriel şi egipteanul Elneny au înscris pentru tunari, golul de onoare al campioanei Greciei fiind reuşit de Youssef El Arabi.

AS Roma s-a impus la un scor de forfait (3-0) în faţa formaţiei ucrainene Şahtior Doneţk, prin golurile marcate de Lorenzo Pellegrini, Stephan El Shaarawy şi Gianluca Mancini.

Granda şi Tottenham au obţinut victorii importante, cu 2-0. Granada a trecut de Molde prin golurile marcate de Jorge Molina şi Roberto Soldado, iar Tottenham s-a impus în faţa echipei Dinamo Zagreb, graţie dublei lui Harry Kane.

Rezultate: Ajax Amsterdam - Young Boys Berna 3-0 Au marcat: Davy Klaassen 62, Dusan Tadic 82, Brian Brobbey 90+2.

Dinamo Kiev - Villarreal 0-2 Au marcat: Pau Torres 30, Raul Albiol 52.

Manchester United - AC Milan 1-1 Au marcat: Amad Diallo 50, respectiv Simon Kjaer 90+2.

Slavia Praga - Glasgow Rangers 1-1 Au marcat: Nicolae Stanciu 7, respectiv Filip Helander 36.

Granada - Molde 2-0 Au marcat: Jorge Molina 26, Roberto Soldado 76. Cartonaş roşu: Martin Ellingsen (Molde, 71).

Olympiakos Pireu - Arsenal Londra 1-3 Au marcat: Youssef El Arabi 58, respectiv Martin Oedegaard 34, Gabriel 79, Mohamed Elneny 85.

AS Roma - Şahtior Doneţk 3-0 Au marcat: Lorenzo Pellegrini 23, Stephan El Shaarawy 73, Gianluca Mancini 77.

Tottenham Hotspur - Dinamo Zagreb 2-0 A marcat: Harry Kane 25, 70. Meciurile din manşa secundă vor avea loc pe 18 martie.(Agerpres)