Europa Conference League: Sepsi OSK - Djurgaardens IF, rezultat. Suedezii au defilat încă din prima repriză
Europa Conference League: Sepsi OSK - Djurgaardens IF. Suedezii defilează încă din prima manșă / Foto: Pexels.com
Echipa de fotbal Sepsi OSK Sfântu Gheorghe a fost învinsă cu scorul de 1-3 de echipa suedeză Djurgaardens IF la pauza partidei care se dispută, joi seara, pe Arena Sepsi OSK din Sfântu Gheorghe, în prima manşă din turul al treilea preliminar al Europa Conference League la fotbal.

Prima şansă de a marca a aparţinut formaţiei conduse de Cristiano Bergodi prin Mario Rondon. În minutul 5, în urma unei lovituri libere executate de Cosmin Matei, el a trimis puternic cu capul, însă mingea a fost respinsă de portarul suedez.

Chiar dacă nu şi-a creat ocazii periculoase în primele 20 minute, liderul campionatului Suediei a reuşit să pună constant presiune pe adversari.

Având jucători cu talie şi foarte bine pregătiţi fizic, Djurgaardens a impus ritmul, împingând jocul spre terenul celor de la Sepsi.

Au rezultat multe lovituri de colţ, însă oportunităţile de gol la poarta lui Roland Niczuly au întârziat. Prima a apărut la mijlocul reprizei, în minutul 23, când Victor Edvardsen a tras slab dintr-o situaţie singur cu portarul. Două minute mai târziu, arbitrul Pawel Raczkowski a acordat o lovitură de la 11 metri pentru un henţ în careu al lui Rondon, iar Djurgaardens a reuşit să deschidă scorul.

Acelaşi Edvardsen a transformat penalty-ul cu un şut plasat care a lovit iniţial bara porţii lui Niczuly. Oaspeţii au modificat din nou tabela în minutul 31, când Joel Asoro a trimis în plasă de la 7 metri o minge primită de la Piotr Johannson.

După cele două goluri primite, Sepsi OSK a încercat să atace mai mult şi Rondon a fost aproape de a marca în minutul 42, însă portarul advers a reuşit să respingă mingea înainte ca el să o atingă cu capul. În debutul reprizei secunde, Djurgaardens şi-a majorat avantajul la 3-0, Joel Aroso (53) reuşind dubla cu un şut la colţul lung de la aproximativ 20 de metri.

La acest scor, Aganovic şi Golofca în două rânduri şi-au încercat şansa la poarta adversă, însă cel mai aproape de gol a fost Cosmin Matei, care a lovit bara în minutul 57 cu un şut din afara careului. Golul formaţiei covăsnene a venit în urma unei lovituri de la 11 metri, obţinută de Alexandru Tudorie în minutul 78, după un fault al lui Marcus Danielson. Tot Tudorie a şutat puternic şi a redus diferenţa pe tabela de marcaj.

Pe final, Sepsi OSK a încercat să mai înscrie, însă adversarii s-au apărat la fel de bine ca pe tot parcursul întâlnirii şi vor începe returul cu prima şansă la calificare. Manşa secundă este programată la 11 august, de la ora 20:00, la Stockholm. Sepsi OSK - Djurgaardens IF 1-3 (0-2)

Au marcat:

Alexandru Tudorie (79 pen), respectiv Victor Edvardsen (26 pen), Joel Asoro (31, 53) Sfântu Gheorghe, Arena Sepsi OSK Europa Conference League - turul al treilea preliminar (prima manşă)

Au evoluat echipele:

Sepsi OSK: 33. Roland Niczuly - 88. Radoslav Dimitrov, 44. Mihai Bălaşa, 3. Bogdan Mitrea (căpitan), 27. Rareş Ispas (20. Andres Dumitrescu, 70) - 6. Nicolae Păun, 77. Adnan Aganovic (29. Vitalie Damaşcan, 60)- 21. Cristi Bărbuţ (8. Ion Gheorghe, 60), 13. Cosmin Matei (5. Jonathan Rodriguez, 60), 90. Cătălin Golofca - 99. Mario Rondon (9. Alexandru Tudorie, 70).

Antrenor: Cristiano Bergodi. Rezerve neutilizate: 12. Răzvan Began, 98. Hunor Botond Gedo - 7. George-Ionuţ Dragomir, 10. Anass Achahbar, 30. Akos Nistor, 45. Denis Ciobotariu, 82. Branislav Ninˆaj.

Djurgaardens IF:

35. Jacob Zetterstroem - 2. Piotr Johannson, 18. Isak Hien, 3. Hjalmar Ekdal, 19. Pierre Bengtsson (33. Marcus Danielson, 73) - 13. Hampus Findell, 6. Rasmus Schueller (12. Emmanuel Banda, 82), 7. Magnus Eriksson (căpitan) - 10. Joel Asoro, 16. Victor Edvardsen (23. Gustav Wikheim 60), 9. Haris Radetinac (8. Elias Andersson, 73).

Antrenor: Kim Bergstrand. Rezerve neutilizate: 15. Aleksandr Vasiutin, 40. Andre Picornell - 4. Jesper Loefgren, 17. Karl Holmberg, 22. Leo Cornic, 25. Amadou Doumbouya. Arbitru: Pawel Raczkowski; arbitri asistenţi: Radosław Siejka, Adam Kupsik; al patrulea oficial: Piotr Lasyk (toţi din Polonia) Cartonaşe galbene: Aganovic (26), Mitrea (32), Findell (36), Rodriguez (63), Damaşcan (80).