![Cristina Neagu, votată în echipa ideală a Ligii Campionilor Foto Facebook CSM București Cristina Neagu, votată în echipa ideală a Ligii Campionilor Foto Facebook CSM București](https://media.dcnews.ro/image/202201/w670/handbal-cristina-neagu_87437500.jpg)
În cele din urmă, în această dublă diferenţa a fost făcută de golul primit în ultima secundă la Bucureşti, în tur, când Esbjerg a câştigat cu 26-25.
CSM Bucureşti a făcut 40 de minute excelente la Esbjerg, dar a clacat pe final. După ce Esbjerg a condus cu 4-2, tigroaicele au preluat controlul jocului şi s-au desprins la trei goluri, 9-6, la pauză având un avantaj de două goluri, 14-12.
În repriza secundă, deşi a fost egalată, 15-15, CSM a revenit la cârma jocului şi a condus cu 18-16 şi 19-17 (min. 41). Acesta a fost momentul de cotitură, Esbjerg reuşind să înscrie patru goluri la rând. După ce a condus cu 21-19, echipa daneză a reuşit să mărească diferenţa la trei goluri, 24-21 (51), fiind evident că pentru CSMB este mult prea dificil să recupereze ecartul. Echipa antrenată de Adrian Vasile a smuls egalul, 27-27, după două goluri marcate în ultimul minut, dar a ratat calificarea, la exact şase ani de la momentul în care CSM Bucureşti câştigat trofeul Ligii Campionilor.
Cristina Neagu, din nou cea mai bună marcatoare
Pentru CSM au marcat Cristina Neagu 7 goluri, Siraba Dembele Pavlovic 5, Elizabeth Omoregie 3, Malin Larsen Aune 3, Yvette Broch 3, Emilie Hegh Arntzen 4, Carmen Martin Berenguer 1, Alexandra Dindiligan 1.
Croata Jelena Grubisic a apărat 10 mingi, încheind cu un procentaj de 29,41%, în timp ce Tess Wester a parat 3 aruncări (42,86%).
Golurile gazdelor au fost reuşite de Kristine Breistoel 9, Vilde Mortensen Ingstad 4, Henny Ella Reistad 4, Kaja Kamp Nielsen 4, Mette Tranborg 2, Michala Elsberg Moeller 1, Beyza Irem Turkoglu 1, Line Anna Ryborg Jorgensen Myers 1, Sanna Charlotte Solberg-Isaksen 1.
Portarul german Dinah Eckerle a apărat 10 aruncări, încheind cu un procentaj excelent, 43,48%, în timp ce Rikke Vestergaard Poulsen a parat şi ea 2 şuturi.
Au arbitrat sârbii Marko Sekulic şi Vladimir Jovandic, iar delegat EHF a fost bosniaca Arijana Vojic.
Final Four va avea loc la Budapesta
Turneul Final4 al competiţiei va avea loc în perioada 4-5 iunie, la Budapesta, celelalte echipe calificate fiind Metz Handball, Gyori Audi ETO KC şi Vipers Kristiansand, campioana en titre.
Metz a beneficiat de excluderea echipei ruse Rostov pe Don, Gyor a trecut de Brest Bretagne Handball, cu 21-21 şi 35-23, iar Vipers a eliminat-o pe Krim Ljubljana, după 32-25 şi 33-24, relatează Agerpres.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video