Dorin Goian, de la Palermo, va juca în finala Cupei Italiei
dorin goian
dorin goian

Internaționalul român Dorin Goian s-a calificat cu echipa la care evoluează în prezent, Palermo, în finala Cupei Italiei.

Sicilienii au eliminat-o în semifinale pe campioana AC Milan, câștigând meciul de aseară cu 2-1, după ce în tur fusese 2-2. Goian a fost nevoit să-l marchezed pe atacantul Ibrahimovici, care a intrat pe teren în minutul 65. ”Nu este uşor să-l marchezi pe Zlatan, e cel mai important adversar pe care l-am înfruntat. Este foarte puternic. Dar totul a mers bine şi asta mă mulţumeşte”, a declarat fundașul roman.

La o fază, Ibrahimovici a cerut penalty, în urma intervenței lui Goian asupra sa. ”Se spune că l-am atins pe Zlatan. Arbitrul nu a fluierat însă nimic. Aşa este fotbalul”, a mărturist fostul jucător al Stelei. Ibrahimovici a marcat totuși, în minutul 90+3, dar a fost prea târziu să mai întoarcă soarta calificării.