![Foto: Freepik Foto: Freepik](https://media.dcnews.ro/image/202303/w670/lapte-frigider_84663500.jpg)
Ușa este cea mai caldă parte a frigiderului, iar laptele, în virtutea ingredientelor pe care le conține, trebuie să stea în cel mai rece sector al frigiderului, adică pe raftul de jos. Aceeași regulă se aplică și în cazul cărnii crude sau a peștelui.
Potrivit specialiștilor, ușa este perfectă pentru a păstra alimente la conservă și mâncăruri care au o durată mai mare de valabilitate. Pe ușa frigiderului, acolo unde temperatura fluctuează cel mai mult, păstrăm sucurile de fructe, sosuri, murături și tot ceea ce înseamnă conserve.
Ce ar trebui să ţinem în sertare
În sertare, acolo unde există un anumit nivel de umiditate, păstrăm legumele și fructele crude. Unele fructe şi legume emit etilenă, care poate accelera procesul de degradare a alimentelor, astfel că ele trebuie păstrate separat. Pe raftul de jos, unde temperatura este cea mai scăzută, se depozitează ouăle, cutiile cu lapte, caserolele de carne crudă sau peștele crud. Pe raftul de sus, acolo unde temperature are cele mai multe variații, se depozitează brânzeturile, untul și ciocolata.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video