![Fotografie de la Suzy Hazelwood/ Pexels Fotografie de la Suzy Hazelwood/ Pexels](https://media.dcnews.ro/image/202303/w670/oua_97588900.jpg)
Ouăle sunt un aliment foarte versatil și popular în întreaga lume. Sunt folosite în numeroase rețete, de la bucătăria tradițională la cea mai modernă, și pot fi preparate în multe moduri diferite: prăjite, fierte, omlete, coapte și așa mai departe.
Practic există o variantă de a găti ouăle care va mulțumi toate gusturile. Cu toate acestea, pentru a vă bucura pe deplin de calitățile și aroma lor, este important să le depozitați corect și să le folosiți în mod corect, potrivit Supereva.
Mulți dintre noi considerăm că ouăle ar trebui refrigerate, dar în realitate acest lucru nu este întotdeauna necesar. Ouăle pot fi păstrate la temperatura camerei timp de câteva zile, cu condiția să fie păstrate într-un loc răcoros, uscat, ferit de surse de căldură și de expunerea la lumină directă.
Dacă, în schimb, preferați să le păstrați la frigider, este bine să știți că acestea trebuie așezate în partea mai puțin rece a aparatului (în general în ușă), pentru a evita schimbările bruște de temperatură care le-ar putea compromite prospețimea. Nu întâmplător, în majoritatea frigiderelor, spațiile speciale pentru păstrarea și depozitarea ouălor se află chiar în interiorul ușii.
În orice caz, amintiți-vă că în România prin lege ouăle au o dată de expirare de 28 de zile, peste care este mai bine să nu le consumați!
Dar cel mai important lucru de știut despre ouă este că nu trebuie spălate decât dacă este absolut necesar. De fapt, dacă carcasa este curată, a face acest lucru este perfect inutil.
Într-adevăr, este chiar dăunător să spălați ouăle. De fapt, prin spălarea coajei ouălor se poate îndepărta cuticula protectoare care servește la conservarea oului și protejarea acestuia de bacteriile care ar putea pătrunde în interior. O eventuală spălare, așadar, trebuie efectuată doar cu puțin timp înainte de utilizare.
Dacă, în schimb, carcasa este murdară, de exemplu din cauza prezenței fecalelor sau a altor resturi, poți folosi o cârpă umedă pentru a o curăța ușor, fără a folosi prea multă forță.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video