Dacia Duster, locul trei la competiţia Pikes Peak International Hill Climb
image-2011-06-27-9156721-46-dacia-duster-no-limit

Bolidul Dacia Duster produs de Renault special pentru competiţia Pikes Peak International Hill Climb a obţinut locul 3 la categoria „Unlimited“, cea mai prestigioasă cursă a turneului, avându-l la volan pe pilotul Jean Philippe Dayraut.

autor: Lucian Negrea

Pilotul francez a încheiat proba cu timpul de 10 minute, 17 secunde şi 707 miimi, pe un traseu cu o lungime de 19 kilometri. Cursa s-a desfăşurat la o altitudine de peste 2.000 de metri, transmite Hotnews.

Maşina de concurs a fost pregatită de către Renault Sport în colaborare cu VIP Challenge, echipa cunoscutului pilot Jean-Philippe Dayraut. Modelul de concurs a fost unul preparat special, acesta având 850 de cai putere. Faţă de modelul de serie, noua masina a pastrat doar numele şi unele părţi care ţin de design-ul exterior.

Castigatorul de la categoria "Unlimited" a fost niponul Nobuhiro Tajima, cu un timp de 9:51.278, acesta concurând pe o maşină Suzuki SX4 Hill Climb Special.

Pikes Peak International Hill Climb este o competiţie omologată de FIA şi se desfăsoară anual pe vârful Pikes Peak din Colorado, SUA. Proba are o lungime de 19.99 kilometri, iar diferenţa de nivel dintre start şi sosire este de 1439 de metri. Punctul maxim al întrecerii se află la altitudinea de 1862 de metri, iar în total sunt 156 de viraje. Suprafaţa pe care va avea loc intrecerea este un amestec între macadam şi asfalt.