Cupa EHF. SCM Craiova - Nykobing, rezultat final
Autor: Mihai Ciobanu
Handbal
Handbal
SCM Craiova a terminat la egalitate cu formaţia daneză Nykobing Falster Handbold - NFH, scor 20-20 (9-8), duminică, în deplasare, în Grupa D a Cupei EHF la handbal feminin.

SCM Craiova, deţinătoarea trofeului, ocupă ultimul loc în grupă şi nu mai are şanse de calificare în sferturile de finală. Echipa din Bănie a condus doar în prima repriză, cu 1-0, 2-1, 7-6, 8-7 şi 9-8, dar Nykobing a avut în repriza secundă 15-11, 17-13, 19-15 şi 20-17, formaţia antrenată de Bogdan Burcea marcând ultimele trei goluri, Ianaşi egalând cu 20 de secunde înainte de final pentru 20-20.

Pentru SCM Craiova au marcat Timea Tătar 5 goluri, Elena Gjeorgjievska 4, Ana-Maria Tănăsie 3, Maria Andreea Ianaşi 3, Jelena Trifunovic 1, Carmen Şelaru 1, Andrea Seric 1, Patricia Vizitiu 1, Mariana Costa 1. Golurile echipei daneze au fost înscrise de Laerke Pedersen 4, Sofie Amalie Olsen 4, Emelie Westberg 2, Anna Lagerquist 2, Yui Sunami 2, Angelica Wallen 2, Dione Housheer 2, Kristina Kristiansen 1, Line Nielsen 1. Au arbitrat kosovarii Erdoan şi Arsim Vitaku, iar delegat EHF a fost germanca Jutta Ehrmann-Wolf.

Cum arată clasamentul

În alt meci, Super Amara Bera Bera a trecut de Podravka Vegeta Koprivnica cu 32-26. În clasament, pe primul loc se află Podravka, 8 puncte, urmată de Nykobing Falster Handbold - NFH, 5 puncte, Super Amara Bera Bera, 4 puncte, SCM Craiova, 3 puncte. Ultimul meci al echipei din Bănie va avea loc pe 10 februarie, acasă, cu formaţia spaniolă Super Amara Bera Bera.

Vezi şi: Accident pe DN2. Trafic îngreunat