![foto pexels foto pexels](https://media.dcnews.ro/image/202301/w670/bani-credite_82600800.jpg)
IRCC-ul a ajuns la 5,71% din ianuarie 2023 iar previziunile economiștilor vorbesc despre un IRCC care va ajunge peste 6%. Ratele, la început de an, au crescut cu câte sute de lei. Dacă în 2022, ROBOR a crescut serios de la 3%, la începutul anului, la 8% la sfârșitul lui, anul acesta pare a fi dedicat IRCC-ului, care urmează drumul ROBOR. Dacă în T3 din 2021, IRCC era de 1,17%, în T3 din 2022 a ajuns la 5,71%, iar asta majorează decisiv ratele românilor, fiind clienți ai băncilor care s-au împrumutat inclusiv când IRCC era la 1,08%.
"Vă informăm că din februarie rata creditului ipotecar la care sunteţi titular va fi 3.000 de lei, ca urmare a modificării IRCC. Vă mulţumim" - așa arată un SMS transmis de bancă. La un împrumut de 410.000 de lei, luat pe 30 de ani, rata a crescut cu peste 1.100 de lei într-un an, conform Observator. Mai e ceva de făcut? Consultantul financiar Adrian Asoltanie prevede un ”an cu multe provocări, în continuare”, în timp ce analistul financiar Andreea Nica anunță un IRCC ce va sări de 6%: ”Știm deja care va fi nivelul IRCC din aprilie. Va fi la şase la sută. Deci IRCC va continua să crească”.
Cum se face plata anticipată a ratelor
În continuare, Adrian Asoltanie a explicat ce e de făcut pentru a reduce valoarea creditului către bănci. Persoanele cu credite în lei și rata calculată prin IRCC pot folosi următoarele 3 luni pentru a datora mai puțini bani băncii, prin plata anticipată cu reducerea perioadei de creditare. ”Ideal este să faci plata anticipată a doua zi după scadență. Banca își va trage dobânda de la ziua scadenței până la ziua în care ai făcut plata”.
Cum se face plata anticipată: dacă ai un credit de 250.000 de lei pe 30 de ani, rata este undeva la 1.500 de lei, din care 250 este principalul, restul fiind dobânda. Cei care vor să plătească anticipat nu plătesc 3 rate, ci cei 250 de lei, scăpând mai repede de datorii.
”Câteva capcane în care pică lumea: consideră că trebuie să te duci cu trei rate, trebuie să te duci cu bani mulţi. Nu e adevărat. Ideal este să faci plata anticipată a doua zi după scadenţă. Explicaţia e foarte simplă. Din toate plăţile anticipate, banca întâi îşi va trage dobânda de la ziua scadenţei până la ziua în care ai făcut plata” a explicat Adrian Asoltanie.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video