![Alergiile de primăvară nu trebuie tratate superficial / Foto: Pxhere Alergiile de primăvară nu trebuie tratate superficial / Foto: Pxhere](https://media.dcnews.ro/image/202204/w670/alergic_68482300.jpg)
Pentru a trece mai ușor peste această perioadă cu alergii sezoniere, trebuie evitat, din start, pe cât de mult posibil, contactul cu alergenul în cauză. Dacă apar reacții alergice, se recomandă tratament de desensibilizare și medicamente antihistaminice, ne recomandă medicii.
Puful este un transportator atât al polenurilor, cât și al prafului. Atunci când insuflăm puf de plop, acestea ne irită mecanic, însă procesul de alergizare în mare majoritate este dezvoltat de către acele polenuri pe care puful de plop este în stare să-i transporte, explică alergologii.
Puful de plop, cel mai periculos
Manifestările clinice ale alergiilor pot fi diverse, dar preponderent suferă căile respiratorii superioare. Persoanele care au luat contact cu puful de plop se opt confrunta cu pruritul nazal, strănuturi și înroșirea ochilor. Foarte multe persoane, ca răspuns la iritația pufului de plop, pot să aibă afecțiuni cutanate. În unele cazuri putem reacționa prin tuse, prin durere în gât sau senzație de sufocare. Oricine poate suferi de alergie la polen. Deși predispoziţia către maladie alergică se transmite din generație în generație, atunci când avem o expunere prelungită la alergen, chiar și oamenii fără "moştenire" genetică pot să dezvolte maladii alergice.
Cum ne protejăm de alergiile de primăvară
Toate persoanele care suferă de alergii sunt diferite în ceea ce privește sensibilitatea lor la alergeni. De exemplu, expunerea chiar și la o concentrație scăzută de polen în aer poate determina unele persoane alergice să aleagă antihistaminicele, în timp ce altele pot tolera concentrații ridicate experimentând doar secreție nazală. Indiferent dacă este vorba despre o formă mai severă sau mai uşoară, pentru a trece cu bine peste perioada de înflorire a plopilor, este recomandată evitarea plimbărilor în locurile unde cresc copacii. Plasele antițânțar la geamuri vor împiedica pătrunderea pufului în casă. Ca tratament, sunt administrate medicamente cu efect antialergic, inclusiv în formă de pastile sau picături. De asemenea, încercaţi să mâncaţi cât mai multă miere de albine şi să beţi apă foarte des. Un organism fortificat şi hidratat va face faţă mai uşor factorilor exteriori, inclusiv celor de tip alergen.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video