CSM CSU Oradea, victorie fără probleme cu CSU Sibiu
Campioana CSM CSU Oradea a învins vicecampioana BC CSU Sibiu cu scorul de 75-60 (18-27, 27-10, 19-8, 11-15), marţi seara, pe teren propriu, într-o partidă din Liga Naţională de baschet masculin.

Sibienii au început mai bine şi conduceau la o diferenţă de 9 puncte după primele zece minute, dar campionii au dominat următoarele două sferturi şi au câştigat la un ecart confortabil. CSU Sibiu a suferit a doua înfrângere consecutivă, în timp ce echipa orădeană a ajuns la 14 victorii consecutive în campionat. Dragan Zekovic, cu 16 puncte, 3 recuperări, şi Aaron Broussard, 16 puncte, 5 rec, 3 pase decisive, au fost cei mai buni de la învingători. MVP-ul echipei sibiene a fost Barry Terrell Stewart, cu 13 p, 4 rec, 3 pd. În Grupa Roşie, CSM CSU Oradea ocupă primul loc, cu 32 puncte (17 jocuri), urmată de U-Banca Transilvania Cluj-Napoca, 31 p (17 j), BC CSU Sibiu, 29 p (18 j), Dinamo Ştiinţa Bucureşti, 25 p (18 j), Steaua Bucureşti, 24 p (17 j), CS SCM Timişoara, 22 p (17 j), notează Agerpres.