România: - confirmate, - vindecate, - decese
Scrie-ne pe WhatsApp
sau sună-ne 0772.264.642 (L - V, 09:00 - 18:00)
DCNewsTV.ro -  Live  |  Video  |  Înregistrări
Conținutul articolului îl regăsiți mai jos.
Autor: Mircea F. Cristian | Publicat pe: 17 Martie, 10:16
Cosmin Gîrleanu, primul pugilist român calificat la JO 2020
Cosmin Gîrleanu, în roșu, primul pugilist român calificat la JO 2020
Primul boxer român calificat la Jocurile Olimpice de la Tokyo 2020 este Cosmin Gîrleanu.

Cosmin Gîrleanu este primul boxer român calificat la Jocurile Olimpice de la Tokyo 2020, obţinând biletul la cat. 52 kg in extremis, luni seara, înaintea suspendării turneului preolimpic de la Londra. Cosmin-Petre Gîrleanu l-a învins la puncte (decizie 3-0) pe azerul Rufat Huseinov, în optimile de finală, calificarea în sferturi aducându-i calificarea la JO 2020.

Tot luni, la cat. 69 kg, Eric Tudor a fost întrecut la puncte (2-3) de grecul Dionysos Pefanis în primul tur, iar Sorin-Mihai Caliniuc a pierdut în prima rundă la cat. 75 kg, în faţa suedezului Adam Chartoi (0-5).

România a deplasat nouă boxeri la Londra, din care Cristina Cosma (cat. 60 kg), Robert Jitaru (cat. 57 kg) şi Daniel Burciu (cat. +91 kg) au pierdut sâmbătă, Cristian-Răzvan Filip (cat. 91) a fost învins duminică, iar Paul-Andrei Arădoaie (81 kg) şi Maria Claudia Nechita (57 kg) au obţinut victorii duminică şi erau programaţi să urce din nou în ring marţi.

Grupul de lucru pentru box din cadrul Comitetului Internaţional Olimpic a decis luni să întrerupă turneul preolimpic european de la Londra, la care participau şi pugilişti români, din cauza pandemiei de coronavirus. De asemenea, au fost suspendate şi turneele preolimpice de la Buenos Aires (finalul lunii martie şi începutul lui aprilie) şi Paris (mai). Grupul de lucru din cadrul CIO speră într-o desfăşurare a calificărilor pentru JO 2020 în mai şi iunie.

Sportivi români calificați la JO Tokyo 2020

 

România a ajuns acum la 59 de sportivi calificaţi la JO 2020 (nominal sau locuri cotă):
Atletism (5): Florentina Iuşco (săritura în lungime), Alina Rotaru (săritura în lungime), Claudia Bobocea (1.500 m), Daniela Stanciu (săritura în înălţime), Alin Firfirică (aruncarea discului);

Baschet (4): (echipa feminină 3x3);

Box (1): Cosmin-Petre Gârleanu (cat. 52 kg);

Canotaj (18): patru rame masculin, dublu vâsle feminin - categorie uşoară, patru rame feminin, dublu vâsle masculin, dublu vâsle feminin, dublu rame feminin, dublu rame masculin;

Ciclism (2): Vlad Dascălu (mountain bike), (ciclism pe şosea);

Fotbal (18): echipa naţională olimpică;

Gimnastică artistică (2): Maria Holbură (individual compus), Marian Drăgulescu (sărituri);

Înot (2): Robert Glinţă (100 m spate), Daniel Martin (100 m spate);

Kaiac-canoe (2): canoe-2 masculin pe 1.000 m;

Lupte (1): Alina Vuc (cat. 50 kg);

Tenis de masă (3): echipa feminină (3 jucătoare);

Tir sportiv (1): Laura Coman (puşcă aer comprimat 10 m).

Iti place noua modalitate de votare pe dcnews.ro?
DCNewsTV.ro - Ultimele materiale video
Crossuri parteneri
Capital.ro
Capital.ro
DCBusiness.ro
DCBusiness.ro
DCMedical.ro
DCMedical.ro
StiriDiaspora.ro
StiriDiaspora.ro
DefenseRomania.ro
DefenseRomania.ro