Columbia a câştigat grupa B la Copa America. Argentina pe locul doi
Autor: Florin Răvdan
Naţionala de fotbal a Columbiei, prima echipă calificată în sferturile turneului Copa America 2019, a câştigat Grupa B a competiţiei găzduite de Brazilia, după ce a întrecut selecţionata Paraguayului cu scorul de 1-0, duminică, la Salvador.

Diferenţa a fost făcută de golul lui Gustavo Cuellar (31), într-un meci în care selecţionerul Carlos Queiroz a făcut 10 schimbări faţă de echipa care învingea miercuri Qatarul, Juan Cuadrado fiind singurul care a jucat titular în toate meciurile din grupă.

Los Cafeteros au mai marcat o dată după pauză, prin Luis Diaz, care golul a fost anulat pentru henţ după arbitrajul video. Diaz a scos şi un penalty în minutele adiţionale, dar arbitrul a revenit asupra deciziei după reluările video. În clasament, pe primul loc s-a clasat Columbia, cu 9 puncte, urmată de Argentina, 4 puncte, Paraguay, 2 puncte, Qatar, 1 punct.

Paraguayul va trebui să aştepte rezultatul meciului dintre Ecuador şi Japonia, de luni, pentru a vedea dacă obţine calificarea în sferturi. Columbia va juca în sferturi contra echipei clasate pe locul secund în Grupa C, Uruguay sau Chile.

Pe Arena Fonte Nova din Salvador, în faţa a 15.000 de spectatori, au evoluat echipele: Columbia: Alvaro Montero - Santiago Arias, Cristian Zapata, Jhon Lucumi, Cristian Borja - Gustavo Cuellar, Jefferson Lerma, Edwin Cardona (Wilmar Barrios, 84) - Juan Cuadrado (James Rodriguez, 58), Radamel Falcao Garcia (Duvan Zapata, 66), Luis Diaz. Selecţioner: Carlos Queiroz. Paraguay: Roberto Fernandez - Ivan Piris, Gustavo Gomez, Junior Alonso, Santiago Arzamendiam - Rodrigo Rojas (Juan Iturbe, 62), Richard Sanchez, Derlis Gonzalez (Oscar Romero, 81), Miguel Almiron, Matías Rojas (Cecilio Dominguez, 46) - Oscar Cardozo. Selecţioner: Eduardo Berizzo. Meciul a fost arbitrat de peruanul Victor Carrillo. AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea)