![Trafic - foto ilustrativ Trafic - foto ilustrativ](https://media.dcnews.ro/image/201904/w670/politie_control_trafic_sosea_73948400.jpg)
Colonelul Lucian Diniţă a spus că în anul 2012 coportamentul agresiv în trafic devenise un brand a oricărui şofer. Acesta mai spune că cei care au de obicei acest tip de comportament sunt şoferii de SUV.
"În 2012 comportamentul agresiv devenise un brand, o figura de stil a oricărui şofer. Dacă şi-a luat un SUV cu bani mulţi, cei care erau cu autoturisme mai modeste erau nişte obstacole în trafic.
Zilele acestea am văzut o statistică a şoferului cu un astfel de comportament: că este cu o vechime între 1-5 ani, că are SUV, dar aici mai intervine ceva: să ştiţi că nu sunt cei cu vechime între 1-5 ani, mai tragic este că cei care sunt cu o vechime de peste 5 ani ajung la astfel de comportamente.
Dacă ne uităm la ce se întâmplă în viaţa cotidiană, am văzut şi conducători de dube. Cei cu camioanele, care merg pe principiul că la cât sunt eu de mare, fug toţi de mine, ca nu cumva să dau peste ei", a spus colonelul Lucian Diniţă la interviurile DC News.
Vezi răspunsul complet în video de mai jos:
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video