Clasamentul Superligii după FCSB - Farul, decis de un penalty primit în prelungiri / Video

Sursa foto: AGERPRES
Meciurile din etapa a 24-a a Superligii de fotbal au avut loc de vineri până luni.

FCSB a terminat la egalitate cu Farul Constanţa, 1-1 (0-0), luni seara, pe Arena Naţională din Capitală, în ultimul meci din etapa a 24-a a Superligii de fotbal. Liderul a deschis scorul după pauză, prin ghanezul Baba Alhassan (55), la primul său gol în tricoul roş-albaştrilor.

Farul a egalat in extremis, prin Ionuţ Larie (90+5 - penalty), lovitura de pedeapsă fiind acordată, în urma arbitrajului video, după o fază neclară, un duel între Joyskim Dawa şi doi adversari, Mihai Popescu şi Dragoş Nedelcu. Campioana a obţinut un punct la Bucureşti în ziua în care managerul său, Gheorghe Hagi, a împlinit 59 de ani.

FCSB a dominat prima repriză şi şi-a creat mai multe ocazii de gol, cele mai clare fiind ratate de Alexandru Băluţă (33) şi Baba Alhassan (38). În min. 58, fundaşul sud-african Siyabonga Ngezana a greşit o minge la centrul terenului, Farul a pornit pe contraatac, iar Louis Munteanu a marcat din centrarea lui Damien Dussaut, însă golul a fost anulat de VAR pentru un ofsaid milimetric. Bucureştenii au avut şansa desprinderii pe final, dar Eduard Radaslavescu (fost jucător al constănţenilor) a ratat din careu în două rânduri (88, 89).

La ultima fază a meciului, FCSB putea obţine victoria, însă lovitura de cap a lui Joyskim Dawa a trecut puţin pe lângă poartă, după cornerul executat de Florinel Coman (90+11). La meci au asistat 17.305 spectatori. FCSB e neînvinsă de şase etape, în care are patru victorii şi două egaluri. Farul a ajuns la şapte etape fără înfrângere, având patru victorii şi trei egaluri. În tur, FCSB s-a impus cu 1-0. FC FCSB - FC Farul Constanţa 1-1 (0-0), Arena Naţională - Bucureşti Au marcat: Baba Alhassan (55), respectiv Ionuţ Larie (90+5 - penalty).

Arbitru: Horaţiu Mircea Feşnic (Cluj-Napoca); arbitri asistenţi: Sebastian Eugen Gheorghe (Suceava), Daniel Mitruţi (Craiova); al patrulea oficial: Iulian Dima (Bucureşti) Arbitru video: Andrei Florin Chivulete (Bucureşti); arbitru asistent video: Adrian Vornicu (Iaşi) Observatori: Sorin Boca (Iaşi) - CCA, Ion Căţoi (Bucureşti) - LPF.

16 Dinamo 24 4 4 16 15-36 16

Legendă: M - meciuri, V - victorii, E - egaluri, Î - înfrângeri, GM - goluri marcate, GP - goluri primite, P - puncte.