![foto: Freepik foto: Freepik](https://media.dcnews.ro/image/202402/w670/asigurare_82934400.jpg)
Fundația Institutul de Studii Financiare și trustul de presă DC Media Group au organizat joi, 29 februarie 2024, Conferința "Quo Vadis 2024 !" - Ediția a VI-a,”Provocări în Educația financiară din România!”, întâlnire în cadrul căreia s-a discutat și despre preocuparea dar și disponibilitatea financiară a românilor în ceea ce privește asigurările de locuințe.
Din păcate, cifrele nu sunt din cel mai "fericit" registru. Doar 11% dintre români își permit să acopere eventualele costuri ale unor reparații sau înlocuiri de bunuri în cazul în care locuința le-ar fi afectată de un dezastru.
"În acest moment, doar 11% dintre români spun că ar putea să facă față financiar în ceea ce privește acoperirea costurilor cu repararea sau cu înlocuirea bunurilor, bunuri care ar fi afectate de un potențial dezastru. De-aici e bine să plecăm: să ne gândim în primul rând la oameni, la reziliența societății și a economiei și la ce putem să facem ca să le fie mai bine cetățenilor.
V-o spun în premieră. În 2023 industria de asigurări a plătit în fiecare zi calendaristică despăgubiri de peste 5 milioane de euro. O parte din acești bani merg către zona de despăgubiri aferente asigurărilor de locuințe unde am văzut, anul trecut, în primele nouă luni, o creștere de 61% a despăgubirilor plătite. E un semn clar că sistemul funcționează, însă, cu siguranță, aceste cifre ar putea să fie mult mai mari dacă și penetrarea, gradul de cuprindere al asigurărilor de locuințe ar fi în creștere.
E foarte bine că se discută public despre aceste întâlniri cu structurile asociative din țară, suntem absolut deschiși și vrem să vedem cum putem să contribuim la reziliență. 7.600.000 de locuințe nu au niciun fel de protecție financiară oferită de asigurare. Sunt cifre importante și cred că putem să contribuim aici.
Educația financiară este un pilon important în societate, însă mai avem de lucru. E nevoie de consecvență. Putem să tragem linie abia după 10-15 ani. Avem o strategie de educație financiară, dar cred că mai important e cum o aplicăm" a conchis Alexandru Ciuncan, președinte și director general UNSAR.
Mai multe informații, aici:
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video