![Foto: AMDTDD Foto: AMDTDD](https://media.dcnews.ro/image/202106/w670/caprc-ccprc-86taprc-ccprc-86lin-tprc-ccprc-a6ibuleac---excursiile-de-o-zi-iprc-ccprc-82n-delta-dunaprc-ccprc-86rii-sunt-un-produs-turistic-toxic-pentru-naturaprc-ccprc-86_84342900.jpg)
Asociația de Management al Destinației Turistice Delta Dunării, revine cu semnale de alarmă cu privire la un produs turistic, care poate deveni toxic pentru Rezervația Biosferei: „excursiile de o zi în Delta Dunării”!
Din păcate și în acest an, unele agenții de turism practică un marketing mincinos, vânzând doritorilor neavizați, excursii de o zi, cu plecare din București. Pagubele pe care le produc habitatelor naturale din Rezervaţie, vitezele excesive ale bărcilor, sunt incomensurabile, iar experiența turiștilor în destinație este zero, se arată într-un comunicat de presă.
Informați-vă corect
”Delta Dunării oferă și produse turistice prietenoase cu mediul, care sunt construite de operatorii de pe Litoral, în parteneriat cu proprietarii de pensiuni sau de Puncte Gastronomice Locale din Delta Dunării, care asigură o experiență deosebită, care se adaugă celei de Litoral. În acest sens, rugăm turiștii să se informeze corect atunci când aleg destinația Delta Dunării”, recomandă Asociația.
„Dragi turiști, nu vă lăsați păcăliți cumpărând acest produs turistic, pentru că Delta nu se poate vizita într-o excursie de o zi, cu plecare din București, străbătând 600 km pe drumul București-Tulcea și apoi alți zeci de km pe apă. Vor fi bani aruncați pe o deplasare din care veți rămâne cu un gust amar pentru că nu veți apuca să vedeți nimic din frumusețea Deltei. La finalul zilei, veți rămâne doar cu oboseala și zgomotul bărcii care gonește pe canale, pentru a se încadra în timp.
Efectele vitezelor mari asupra mediului? - Catastrofale!
Delta se vizitează lent, în câteva zile, în bărci cu viteză mică, de ce nu în caiac canoe, cu ghizi care vă pot arată frumusețea florei, a faunei, a tradițiilor, a gastronomiei deltaice și firește, la finalul excursiei lăsând locul curat, fără gunoaie în urma voastră.
Ne aflăm într-o Rezervație naturală și trebuie să învățăm să o respectăm, să o protejăm, ca să se poată bucura și generațiile viitoare de această minune unică în Europa: Delta Dunării!”, a declarat președintele AMDTDD, Cătălin Țibuleac.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video