![foto ”Fain și Simplu”/ Prof. dr. Vlad Ciurea foto ”Fain și Simplu”/ Prof. dr. Vlad Ciurea](https://media.dcnews.ro/image/202203/w670/vlad-ciurea-profesor-gene-boli_93108500.jpg)
Prof. dr. Vlad Ciurea i-a acordat un interviu de două ore jurnalistului Mihai Morar, din care am aflat mai multe informații interesante:
- este copil al războiului: s-a născut în Vaslui, în vreme de război.
- numele său este Vladimir, care înseamnă ”purtător de pace”. Părinții săi ar fi vrut Vlad, dar, în acele vremuri, a fost trecut Vladimir.
- nu știe să înjure, s-a auto-educat în această direcție, pentru a evita situațiile neplăcute.
- nu urmărește breaking news-urile de natură să inducă panica.
- era ”tocilar”: copii îi strigau sub geam acest lucru.
Celebrul neurochirurg afirmă, în interviul citat, că informațiile pe care le primim se răspândesc în tot creierul și-n tot corpul, având efecte în funcție de natura lor. De altfel, îl și citează, în acest sens, pe acad. prof. dr. Leon Dănăilă care afirma că ”starea de negativism, de pesimism duce la scăderea imunității organismului și la acel lucru groaznic de boli neurodegenerative (Alzheimer, Parkinson) și la bolile neoplazice (cancere).”
În viață, depinde pe ce clapă apeși
Întrebat cât se moștenesc aceste boli și cât sunt efectul a ceea ce trăim, simțim ori gândim de-a lungul vieții, prof. dr. Vlad Ciurea a răspuns că ”există în România un savant care a scris o carte excepțională, prof. Adrian Restian, membru al Academiei de Științe Medicale, care a scris ”Pianistul epigenetic” și a spus că noi avem, pe datele domniei sale, 20.000 de gene - alții spun mai mult, dar nu numărul contează- toate aceste gene acumulează ceea ce am căpătat dinaintea noastră, aceste gene au, în capacitatea lor, ce boală doriți, sunt marcate. Dacă noi, în copilărie, am trăit într-un mediu curat: alimentație, apă, gândire, comportament, am primit de la părinții noștri cele mai bune elemente genetice. Dacă am fost în zone conflictuale, de restricții alimentare, de apă, de nesomn, am primit cu totul altă încărcătură genetică și totul este stocat. Cu acest bagaj genetic ne ducem în fața lumii, iar pianistul apasă pe clapele pe care le expunem noi. Cine le expune: mediul înconjurător, poluarea, certurile, scandalurile. Sunt clapele negre. Răspunsul - pentru clapele albe - este la noi”. ”Deci este important, în viață, pe ce clape apăsăm” a remarcat Mihai Morar.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video