![](https://media.dcnews.ro/image/201806/w670/cancer_san_24956700.jpg)
Un nodul care se simte la palpare nu este singurul semn al cancerului de sân. Este important să verifici dacă nu cumva există umflături și la axilă, fii atentă la schimbările pielii de pe sâni, la modificările formei și mărimii sânilor, la modificările mamelonului, la secreții și la durerea în interiorul sânilor.
Despre investigațiile sânului prin ecografie și mamografie se vorbește ca fiind indicate: prima - în decada 30 de ani, a doua după 40-50 de ani. Dar rareori se amintesc vârste mai înaintate. Or, cancerul de sân poate apărea și la bătrânețe. Motiv pentru care investigațiile sunt indicate indiferent de vârstă.
Într-adevăr, cu cât este diagnosticat mai devreme, cu atât cancerul de sân are mai multe șanse de vindecare. Dacă este diagnosticat în stadiu incipient, rata de supraviețuire crește considerabil.
Un alt lucru mai puțin cunoscut este că alcoolul favorizează cancerul de sân. Tinerele care beau cu regularitate alcool şi nu au avut nicio sarcină se pot expune unui risc major de a face cancer la sân, demonstrează ample studii recente.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video