![Imagine cu rol ilustrativ / Sursa foto: Pexels (LI Za) Imagine cu rol ilustrativ / Sursa foto: Pexels (LI Za)](https://media.dcnews.ro/image/202301/w670/botezul-prin-cufundarea-in-apa-a-pruncului--o-practica-medievala--vasile-banescu-cred-ca-am-devenit-hipersensibili--exista-o-culpa-comuna-2_46093800.jpg)
"Apropo de Evul Mediu, o altă prejudecată... Știți foarte bine cuvântul "medieval". Aud tot timpul - și în anii ăştia cât am fost purtător de cuvânt - prin presă "o practică medievală". "Botezul prin cufundarea în apă a pruncului, o practică medievală", "S-a înecat un bebeluș cu apă. Ce ne facem?", "Ne mor copiii la botez". Cred că am devenit hipersensibili. Bunicul meu a fost preot, a botezat copii, zeci de ani. Aceste mici accidente se întâmplă, uneori, din cauza preotului care este neatent, care nu a studiat suficient de bine tehnica aceasta a cufundării. Dar cazurile mai recente, când au murit doi bebeluşi... În istanță s-a dovedit că nu preotul era vinovat, nu a greşit cu nimic. Dar, sigur, există o culpă comună. Părinţii trebuie să ştie să nu îşi aducă copilul bolnav la botez sau foarte fragil.
"Părinţii nu trebuie să resimtă o presiune în a-şi boteza copiii foarte repede"
Nu există o vârstă limită pentru botez. Te poţi boteza şi la 18 ani, dacă părinţii îşi propun asta. Fireşte că practica aceasta curentă este botezarea copiilor mai mici, dar, în primele veacuri creştine, oamenii se botezau şi la vârsta matură. Părinţii nu trebuie să resimtă o presiune în a-şi boteza copiii foarte repede. Decât în caz de urgenţă, Doamne ferește! Copilul nu trebuie să păţească ceva nebotezat", a spus Vasile Bănescu.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video