![Foto cu caracter ilustrativ: Pexels Foto cu caracter ilustrativ: Pexels](https://media.dcnews.ro/image/202209/w670/bilant-coronavirus-18-septembrie-2022_66659000.jpg)
În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 370 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 75 mai puţine faţă de ziua anterioară, a transmis Ministerul Sănătății (MS).
Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienţilor care erau deja pozitivi, 28 persoane au fost reconfirmate pozitiv.
În unităţile sanitare de profil, numărul de persoane internate în secţii cu COVID-19 este de 644, cu 60 mai puţine faţă de ziua anterioară. De asemenea, la ATI sunt internate 90 persoane, cu 6 mai multe faţă de ziua anterioară. Din cei 90 pacienţi internaţi la ATI, 80 sunt nevaccinaţi.
Din totalul pacienţilor internaţi, 41 sunt minori, toţi fiind internaţi în secţii, cu 5 mai puţini faţă de ziua anterioară şi 0 la ATI, la fel ca în ziua anterioară.
Până vineri, 67.206 persoane diagnosticate cu infecţie cu SARS-CoV-2 au decedat.
În intervalul 03.11.2022 (10:00) – 04.11.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP trei decese (1 bărbat şi 2 femei), fără decese raportate anterior intervalului de referinţă. Dintre cele trei decese, unul a fost înregistrat la categoria de vârstă 50-59 de ani şi 2 la categoria de vârstă peste 80 de ani.
În ultimele 24 de ore, au fost efectuate 2.035 teste RT-PCR (1.241 în baza definiţiei de caz şi a protocolului medical şi 794 la cerere) şi 8.940 teste rapide antigenice. Până la această dată, la nivel naţional, au fost prelucrate 13.586.809 teste RT-PCR şi 11.928.220 teste rapide antigenice, potrivit MS.
Citește și...
Alexandru Rafila, întrebat dacă vor fi mai multe cazuri de gripă decât anul trecut: Da! Există şi o protecţie mai scăzută a oamenilor
Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rafila, a spus că, în acest sezon rece, vor fi mai multe cazuri de gripă decât s-au înregistrat anul trecut.
Alexandru Rafila a fost întrebat, recent, într-o conferinţă de presă, cum se anunţă sezonul gripal şi dacă ar trebui să ne aşteptăm la mai multe cazuri.
„Da, mai multe decât anul trecut vor fi. Anul trecut, au fost foarte, foarte puţine. Asta nu înseamnă neapărat că este îngrijorător, important e cât de multe vor fi. (...) Există şi o protecţie mai scăzută a oamenilor, pentru că mulţi dintre ei nu s-au mai vaccinat. Nu au venit niciun contact cu virusul şi e clar că imunitatea faţă de virusul gripal în general este ceva mai scăzută şi atunci sigur că ne punem problema”, a declarat ministrul Alexandru Rafila.
De asemenea, ministrul Sănătății a precizat că se aşteaptă la o creştere a numărului de cazuri de gripă, având în vedere şi că nu mai sunt măsurile de anul trecut, cu obligativitatea purtării măştii şi alte restricţii.
„Pe de altă parte, şi măsurile care au fost împotriva infecţiei cu noul coronavirus, mască, anumite restricţii nu mai există în momentul de faţă. E o boală care transmite identic. Nu e nicio diferenţă între cum se transmite gripa şi cum se transmite infecţia cu noul coronavirus. Şi atunci e evident că este posibilă o recrudescenţă a numărului de cazuri”, a mai transmis ministrul Sănătății, Alexandru Rafila.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video