Bayern-Arsenal, rezultat Champions League. Festival de goluri
Autor: Bogdan Bolojan
Bayern Munchen
Bayern Munchen a trecut de Arsenal Londra cu un zdrobitor 5-1. Este cel de-al doilea rezultat-șoc din Liga Campionilor după ce în urmă cu o seară Barcelona a fost înfrântă de PSG cu 4-0.

A fost festival de goluri pe Allianz Arena. Echipa lui Ancelotti a făcut spectacol și a marcat nu mai puțin de cinci goluri unui adversar redutabil: Arsenal Londra.

Prima repriză a fost una echilibrată Robben reușind să deschidă scorul în minutul 11 pentru echipa germană, însă Arsenal avea să egaleze până la pauză prin golul lui Alexis Sanchez.

În a doua repriză, Bayern Munchen a lansat blitzkrieg-ul. Patru goluri consecutive aveau să cadă ca plumbul în bocancii echipei conduse de Arsene Wenger. Primul a marcat Lewandowski în minutul 53, urmat de dubla lui Alcantara în minutele 56 și 63. Show-ul avea să fie încheiat de Muller în minutul 88.

Meciul retur se anunță doar o plimbare pentru Bayern Munchen, o remontare a scorului de către Arsenal fiind aproape imposibilă.