Balonul de Aur se decernează astăzi. Karim Benzema, marele câştigător
Autor: Florin Răvdan
Facebook France Football
Revista France Football decernează luni, 17 octombrie 2022, Balonul de Aur pentru anul 2022.

Favoritul pentru acest trofeu este francezul Karim Benzema, care sezonul trecut a câştigat Liga Campionilor şi Campionatul Spaniei cu Real Madrid. Pe tabloul feminin, favorită este Alexia Putellas, vedeta celor de la FC Barcelona şi deţinătoarea trofeului. Dar la distanţă mică de ea în ceea ce priveşte pronosticurile este şi Beth Meade, jucătoare care a luat EURO 2022 cu Anglia.

Lewandowski va primi Trofeul Gerd Muller

Lewandowski va primit Trofeul Gerd Muller din partea celor de la France Footbal, oferit golgheterului sezonului. Polonezului i s-a făcut o mare nedreptate în 2020, atunci când Balonul de Aur nu a fost decernat din cauza pandemiei de COVID-19, iar în 2021, când toată lumea spera să i se ofere o reparaţie necesară, l-a câştigat Leo Messi, scrie Digisport.

Urmăreşte AICI desfăşurarea evenimentului:

- pe locul 25, la egalitate, se află Mike Maignan (AC Milan), Darwin Nunez (Benfica / Liverpool), Joshua Kimmich (Bayern), Antonio Rudiger (Chelsea / Real Madrid), Christopher Nkunku (RB Leipzig) și Joao Cancelo (Manchester City).

- pe locul 22, la egalitate, se află Trent Alexander-Arnold (Liverpool), Phil Foden (Manchester City) și Bernardo Silva (Manchester City).

- pe locul 21 este Harry Kane. Atacantul celor de la Tottenham a adunat doar 4 nominalizări.

- pe locul 20 este Cristiano Ronaldo, cu doar 18 nominalizări.

- pe locurile 17,18, 19, la egalitate de puncte, se află Luis Diaz (Liverpool), Duşan Vlahovic (Juventus Torino) şi Casemiro (Manchester United)

- pe locul 16 a fost nominalizat fundaşul celor de la Liverpool, Virgil Van Dijk.

- pe locurile 14 şi 15 se află, la egalitate, Rafael Leao (AC Milan) şi Fabinho (Liverpool)

- pe locul 13 este Sebastian Haller, atacantul celor de la Borussia Dortmund

- pe locul 12 a fost nominalizat atacantul celor de la Manchester City, Ryiad Mahrez

- pe locul 11 este Heung Min Son, sud-coreeanul de la Tottenham

Urmează primii 10 jucători din lume

Gavi, mijlocaşul Barcelonei, a câştigat trofeul Kopa, acordat celui mai bun tânăr jucător din lume.

Cele două trofee, pentru fotbalul masculin și cel feminin, au fost aduse în sală. Primii 10 clasați urmează să fie anunțați în scurt timp.

Pe locul 10 s-a clasat Erling Haaland, atacantul celor de la Manchester City. Locul 9 este ocupat de câştigătorul din 2018, Luka Modric, de la Real Madrid. Vinicius Junior, considerat favorit la locul al treilea, este doar pe locul 8.

Sadio Mane (Liverpool) a primit Premiul Socrates, acordat atât pentru meritul sportiv, cât și pentru cel social.

La feminin, Alexia Putellas a câştigat Balonul de Aur pentru al doilea an consecutiv.

Robert Lewandowski (Bayern / Barcelona) a primit Trofeul Gerd Muller, acordat atacantului care a înscris cele mai multe goluri pentru club + țară în anul precedent (58 pentru Bayern și 11 pentru Polonia).

Pe locul al şaptelea în cursa pentru Balonul de Aur s-a clasat portarul lui Real Madrid, Thibault Courtois. Belgianul a primit şi trofeul Lev Yashin, care se acordă celui mai bun portar din lume, dovadă a calităţilor sale incontestabile.

Locul 6 este ocupat de superstarul lui PSG, Kylian Mbappe, în timp ce pe locul al cincilea s-a clasat egipteanul Mohammed Salah.

Echipa condusă de Pep Guardiola, Manchester City, a primit trofeul "Clubul anului".

Francezul Karim Benzema a câştigat Balonul de Aur 2022. Topul a fost completat de Sadio Mane şi de Kevin de Bruyne!