![Universitatea Craiova Universitatea Craiova](https://media.dcnews.ro/image/201802/w670/universitatea_craiova_08502200.jpg)
"E normal ca jucătorii să fie marcaţi de ceea ce s-a întâmplat în ultimele zile, sunt oameni în primul rând şi după aceea fotbalişti. Mă aştept să fie la acest meci la fel de motivaţi ca la partida de duminică (n.r. - împotriva echipei FCSB). Probabil că nu e simplu de pregătit acest meci, dar asta este treaba noastră, munca noastră. Astra este o echipă bună pe faza de apărare şi cu jucători foarte buni pe tranziţia pozitivă. Nu cred că vom avea spaţii mari. Au jucători cu viteză, jucători buni precum Alibec sau Llullaku. Pentru noi urmează trei meciuri într-o săptămână, pentru că e şi Cupa, aşa că e normal să menajăm puţin jucătorii. Dar trebuie să avem continuitate, clasamentul este scurt şi continuitatea este un lucru foarte important", a spus tehnicianul italian.
Mangia nu consideră că este un dezavantaj faptul că antrenorul formaţiei Astra, Gheorghe Mulţescu, a condus până în luna mai a anului trecut echipa Universitatea Craiova. "Nu este un dezavantaj că antrenorul Astrei îi cunoaşte pe mulţi dintre jucătorii noştri. Pentru că şi jucătorii noştri îl cunosc foarte bine pe el", a explicat Devis Mangia.
Gardoș nu intră în planurile lui Mangia
Antrenorul italian a menţionat că Florin Gardoş nu este accidentat, dar în acest moment nu intră în vederile sale. "Nu avem accidentaţi. Gardoş în acest moment este "out". Este o alegere tehnică, mă bazez pe alţi jucători. Nu m-am certat cu Gardoş, repet, este "out" din raţiuni tehnice. În acest moment joacă Donkor şi Kelic. Iar pe banca de rezerve este Tiago. Dar Gardoş face parte în continuare din lotul nostru, normal", a precizat el.
Cupa, un obiectiv
În ceea ce priveşte partida cu Turris Oltul Turnu Măgurele din optimile de finală ale Cupei României, Mangia a afirmat: "În meciul cu Turnu Măgurele din Cupă este clar că suntem favoriţi. Dar dacă nu vom avea o atitudine bună, vom avea probleme cu siguranţă. Trebuie să fim foarte, foarte concentraţi. Dacă suntem o echipă puternică atunci trebuie să avem o atitudine bună pe tot parcursul meciului. Meza Colli este un jucător important pentru mine. A pierdut două luni (n.r. - din cauza unei accidentări), dar acum, pas cu pas, trebuie să începe să joace. A jucat 30 de minute cu FCSB, vedem cum se prezintă cu Astra, iar apoi cu Turnu Măgurele".
Echipa de fotbal Universitatea Craiova întâlneşte, vineri, de la ora 21,00, în deplasare, formaţia Astra Giurgiu, într-o partidă contând pentru etapa 13-a a Ligii I.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video