![](https://media.dcnews.ro/image/201912/w670/costel-alexe_35946300.jpg)
'Azi, principala problemă cu care se confruntă satul românesc este lipsa gazului metan. Cred că trebuie să fie un obiectiv pentru noi toţi să creştem gradul de racordare la reţeaua de gaze naturale, pentru a reduce presiunea pe care fiecare dintre noi, primari, cetăţeni sau beneficiari, o punem pe pădurile din România. 3,5 milioane gospodării din ţara noastră încă se mai încălzesc cu lemn de foc. Iar INS (Institutul Naţional de Statistică, n.r) spune că o familie consumă anual 5 metri cubi. Azi, la doi arbori tăiaţi din pădurile României unul îl facem scrum. Nu îl facem nici mobilă, nici cherestea, nici jucării, nu-i dăm nicio valoare adăugată', a spus Alexe.
Acesta a precizat că a semnat cu ACOR cel mai important parteneriat din acest an referitor la cea mai amplă campanie de împădurire pe care a avut-o România. 'Trebuie să tragem acest semnal de alarmă că România are nevoie de suprafeţe mai mari de păduri şi nimeni, nici eu ca ministru, nici ministerul pe care îl conduc, nici Guvernul nu ar putea să facă această campanie dacă n-ar avea sprijinul dumneavoastră', le-a spus ministrul primarilor prezenţi la eveniment, potrivit Agerpres.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video