Urmărește emisiunea live
Alexandru Maxim, providențial pentru Gaziantep. Românul a adus 3 puncte din meciul cu Rizsepor
Autor: Neagoe Narcis-Florentin
Alexandru Maxim a adus 3 puncte formației sale, Gaziantep, în meciul cu Rizsepor din campionatul Turciei.

Mijlocaşul român Alexandru Maxim a golul prin care echipa sa, Gaziantep FK, s-a impus la limită în deplasare, cu scorul de 1-0, în faţa formaţiei Rizsepor, duminică, în cadrul etapei a 19-a a campionatului de fotbal al Turciei.

Maxim, aflat la cea de-a patra sa reuşită în actuala ediţie din Super Lig, a adus victoria lui Gaziantep în urma unei lovituri de la 11 m pe care a transformat-o în finalul primei reprize (44). El a fost înlocuit în minutul 89.

Și Toșca a fost titular

Fundaşul Alin Toşca a fost la rândul său titular la Gaziantep şi a rămas pe teren până la finalul jocului.

În urma acestui succes, Gaziantep a urcat pe locul al nouălea în clasament, la egalitate de puncte (28) cu ocupanta poziţiei a opta, Alanyaspor.

Gotzepe - Adana Demirspor 1-1

Tot duminică mai sunt programate meciurile Fenerbahce - Yeni Malatyaspor, Kayserispor - Sivasspor şi Konyaspor - Beşiktaş Istanbul.

În clasament conduce Trabonspor, 46 puncte, urmată de Konyaspor, 36 puncte, Istanbul Başakşehir, 33 puncte, Haayspor, 32 puncte, Adana Demirspor, 30 puncte, Fenerbahce, 29 puncte etc.

Un fotbalist a decedat în timpul meciului, la doar 30 de ani, după o lovitură la cap

Sofiane Loukar, jucătorul echipei de fotbal MC Saida, din liga secundă a campionatului Algeriei, a decedat la doar 30 de ani, în timpul unui meci disputat sâmbătă, după o lovitură la cap, informează agenţia EFE, potrivit Agerpres.

Fundaşul şi căpitanul lui Mouloudia Club Saida, care înfrunta formaţia ASM Oran, a suferit un traumatism cranian şi s-a prăbuşit pe gazonul stadionului Habib Boukeul din Oran, în urma unui duel aerian pentru balon cu un adversar.