VIDEO Gol de generic, marcat de Messi, în Argentina - Chile la Copa America
Lionel Messi a marcat un gol impresionant, din lovitură liberă, în partida Argentina - Chile de la Copa America.

Meciul s-a încheiat 1-1. Golurile au fost marcate de Messi pentru Argentina (minutul 33) și Eduard Vargas pentru Chile (minutul 57).

Confruntarea dintre selecţionatele Argentinei şi Chile a deschis, la Buenos Aires, cea de-a 47-a ediţii a competiţiei Copa America, organizată în premieră în două ţări, Argentina şi Columbia, conform noului calendar al turneului, informează AFP. Această ediţie a campionatului Americii de Sud, care trebuia să aibă loc în 2020, dar a fost amânată cu un an din cauza pandemiei de coronavirus, va fi disputată în perioada 13 iunie-10 iulie.

VEZI ȘI Ungaria - Portugalia, EURO 2020. Cristiano Ronaldo, supărat la conferința de presă: Apă! / Video

Copa America este competiţia-fanion a fotbalului sud-american şi opune cele zece naţiuni ce fac parte din CONMEBOL, precum şi două invitate. Acestea erau Australia şi Qatar, dar ambele au declinat invitaţia din cauza neconcordanţelor cu calendarul competiţiilor asiatice.

Australia, care se afla la prima participare, ar fi urmat să întâlnească Argentina, Bolivia, Chile, Paraguay şi Uruguay în faza grupelor. La rândul ei, selecţionata Qatarului, invitată şi în 2019, fusese repartizată în cealaltă grupă, alături de Columbia, Brazilia, deţinătoarea titlului, Ecuador, Peru şi Venezuela.