![Foto: Facebook / Orion Media Vatra Dornei Foto: Facebook / Orion Media Vatra Dornei](https://media.dcnews.ro/image/202001/w670/sanie_vatra_dornei_73750700.jpg)
Italienii Alex Gruber şi Greta Pinggera s-au impus, duminică, în probele de simplu fin cadrul Cupei Mondiale de sanie pe pista naturală, pe Pârtia Bucovina din Vatra Dornei.
Alex Gruber a fost cronometrat cu timpul de 1 min 40 sec 40/100, fiind urmat de compatriotul său Patrick Pigneter, 1 min 40 sec 47/100, şi de austriacul Michael Kammerlander, la 1 min 40 sec 50/100.
Greta Pinggera, câștigătoare la feminin
La feminin s-a impus Greta Pinggera, în 1 min 44 sec 52/100, urmată de o altă italiancă, Evelin Lanthaler, 1 min 44 sec 56/100, şi de austriaca Tina Unterberger, 1 min 44 sec 91/100. Ioana Magdalena Ismană a ocupat locul 14, în 2 min 05 sec 95/100, iar Maria Cristina Ciubotaru a terminat pe 15, în 2 min 06 sec 24/100, din 16 sportive care au luat startul.
În total, 13 naţiuni au fost prezente la Cupa Mondială, printre care Marea Britanie, Brazilia, Argentina, Rusia, Italia, Cehia, Polonia, Kazahstan, Turcia, Austria, Germania şi România.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video