Data publicării:
Victor Ponta se suspendă din funcția de membru PSD și intră în cursa pentru prezidențiale ca independent- surse

Victor Ponta se suspendă din funcția de membru PSD, anunță RomâniaTV.
Victor Ponta, fostul premier al României, și-a depus oficial cererea de suspendare din Partidul Social Democrat (PSD), conform surselor RomâniaTV. Această decizie vine în contextul în care Victor Ponta intenționează să candideze ca independent la alegerile prezidențiale programate pentru 4 și 18 mai 2025.
În ultima perioadă, Victor Ponta și-a redefinit profilul politic, adoptând o poziție suveranistă și promovând o agendă centrată pe interesele naționale ale României. El a subliniat capacitatea sa de a colabora cu administrațiaTrump pentru a "face România și Europa mărețe din nou".
În cererea sa de suspendare, Ponta a criticat clasa politică actuală, pe care o consideră deconectată de la nevoile reale ale electoratului. El a adresat atacuri directe la adresa lui Crin Antonescu și a subliniat necesitatea unei reforme radicale în România, menționând frustrările acumulate de cetățeni încă din 1989 până în prezent. Mai mult, a venit și cu un mesaj pe Facebook. Tot un atac puternic la adresa fostului său partener din USL.
"Oamenii nu vad ca acesta este viitorul Romaniei ; romanii asteapta un altfel de Presedinte; Romania are nevoie de un altfel de lider! Eu am sa NU fiu cu sefii de Partide impotriva oamenilor - eu sunt hotarat sa fiu alaturi de oameni si sa nu ascult de sefii de Partide ! Nu ma tem de niciun fel de consecinte politice - imi asum decizia si sunt convins ca este cea corecta" este mesajul postat Victor Ponta pe platforma de socializare.
Cererea oficială a lui Victor Ponta de suspendare în calitate de membru PSD
"Având în vedere situația actuală în care există o contradicție evidentă între voința electoratului și deciziile luate de conducerile partidelor politice care formează coaliția de guvernare mă văd nevoit să vă comunic în mod formal decizia mea.
În primul rând, conducerea PSD a decis pentru prima dată în istoria sa ca partid să nu aibă un candidat propriu pentru alegerile prezidențiale din 2025. În acest fel, electoratul de stânga este abandonat și nereprezentat.
În al doilea rând, conducerile UDMR și PNL, ulterior și PSD au stabilit un calendar așa zis ‘de dreapta’, dar care reprezintă sistemul și trecutul pe care românii l-au respins la vot în noiembrie 2024. Electoratul suveranist și cel care își dorește o schimbare a sistemului care a condus România în prăpastie în ultimii 10 ani este abandonat.
În al treilea rând, candidatul propus de liderii coaliției a trădat votul majoritar al românilor pentru USL. A rupt în 24 februarie 2014 acordul politic încheiat cu PSD, s-a aliat cu fostul lider de partid Traian Băsescu și l-a adus pe Klaus Iohannis la conducerea PNL și a României. Lașitatea sa în fața sistemului a dus la inaugurarea regimului ‘anti-național Iohannis’.
Al patrulea punct. Românii care muncesc prin firmele private din țară și străinătate resping iremediabil un candidat care a avut ca unic loc de muncă în viață doar o sinecură politică obținută în parlamentul României. Vorbim de un candidat care a fost șomer de lux în ultimii 10 ani și este acum beneficiar de pensie specială de parlamentar.
Mai mult, România se află într-o criză politică, economică și socială fără precedent din 1989. Țara are nevoie de un președinte cu mai multe conexiuni puternice în SUA, UE și alte țări, care să stăpânească mai multe țări străine și să înțeleagă reprezentarea țării noastre în contextul internațional. Majoritatea românilor consideră anularea alegerilor prezidențiale din decembrie 2024 o lovitură de stat menită să le anuleze dreptul fundamental de a-și alege președintele", a susținut Victor Ponta în cererea sa.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News