![balcon balcon](https://media.dcnews.ro/image/202105/w670/balcon-1_76266600.jpg)
În secolul XXI, există oameni care încă își taie unghiile pe balcon și le aruncă pe geam, suficient încât să cadă în balconul vecinului. Se întâmplă în București, capitală europeană.
Un bărbat siderat de gunoaiele pe care le găsește aproape zilnic în balcon, a postat fotografia alături de următorul comentariu: ”Găsit set complet de copite la mine în terasă pentru a nu știu câta oară. Rog vita care le-a "pierdut", aseară după ora 22.00, să vină să i le înapoiez. Locuitul la bloc este explorare spațială pentru unele persoane”.
”Oare câtă minte trebuie să ai să arunci unghiile din balcon și să nu le pui în șervețel, gunoi? Oare câtă minte trebuie să ai să arunci o țigare din balcon când ai scrumieră lângă tine și dacă nu ai scrumieră pui țigarea la chiuvetă sub apă și o arunci stinsă la gunoi? Să scuturi pături în capul altcuiva.... Să arunci frunzele de la flori din balcon... Cred că era bine să avem coș de gunoi în fiecare balcon, dar pentru unii nici acesta nu era intuitiv = minte zero barat. Cred că ține de fiecare acest aspect. Înseamna că așa au fost educate acele persoane sau îi doare undeva. Prostia și nesimțirea o să doară la un moment dat și trebuie să "plătești" pentru acele fapte făcute fără cap (în viața de zi cu zi)”, a scris un internaut.
Și nu este prima dată când găsește ”cadouri” în balcon
Conviețuirea în comun aduce și pericole. Și cum mulți români stau la bloc, aceștia sunt într-un permanent risc din cauza anumitor vecini.
Multe blocuri au balcoanele neacoperite, motiv pentru care, dacă anumiți vecini fumează și scrumează afară, evident că oamenii de la etajele inferioare sunt afectați. Și nu este vorba despre mizeria făcută de scrum, ci vorbim de un pericol real: chiștoacele care cad în balcoane și pot duce la adevărate tragedii mai ales dacă acolo există obiecte din lemn sau alte lucruri de acest fel.
Atenție unde aruncați țigara sau chiștocul!
Acestea pot provoca incendii de proporții. Nu le aruncați la întâmplare sau în recipiente de plastic sau alături de deșeuri combustibile (hârtie, plastic, textile etc.).
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video