![Foto: Freepik Foto: Freepik](https://media.dcnews.ro/image/202301/w670/val-de-accidente_40748800.jpg)
Neatenţia în trafic face victime din nou. În cursul acestei dimineţi, mai multe accidente s-au produs pe şoselele din România. În Bucureşti, două eleve de 15 ani au fost lovite de o maşină care s-a răsturnat pe trotuar, după ce a fost implicată într-un accident cu alte două autoturisme pe şoseaua Vitan Bârzeşti. Potrivit Biroului de presă al Brigăzii Rutiere, cele două fete au fost transportate la Spitalul M.S. Curie pentru acordarea de îngrijiri medicale. În urma accidentului, traficul rutier este restricţionat şi se circulă pe o singură bandă, pe sensul către Splaiul Unirii.
Şoferul răsturnat consumase cocaină
De asemenea, potrivit sursei citate, șoferul mașinii răsturnate ar fi consumat droguri înainte de a se urca la volan. ”De asemenea, conducătorul autovehiculului în vârstă de 36 de ani a fost testat și cu aparatul Drugtest, rezultatul indicând prezența în organism a substanțelor psihoactive. Acesta a fost condus la INML în vederea recoltării de mostre biologice. În continuare se efectuează cercetări în vederea stabilirii cu exactitate a cauzelor și condițiilor în care s-a produs accidentul de circulație” - au mai anunțat polițiștii rutieri.
Inconştienţi din cauza unui şofer... inconştient
La Cluj, un copil de 10 ani şi femeie de 35 de ani au sfârşit inconştienţi după ce au fost implicaţi într-un accident cu o maşină răsturnată în localitatea Rugăşeşti. Cei doi au fost transportaţi la spital de urgenţă. "Pompierii din cadrul Detaşamentului Dej au intervenit în această dimineaţă la un grav accident rutier petrecut pe raza localităţii Rugăşeşti. Au fost dislocate la faţa locului două autospeciale cu modul de descarcerare, un echipaj SMURD şi două echipaje SAJ, unde au găsit o băiat, în vârstă de aproximativ 10 ani, şi o femeie, în vârstă de aproximativ 35 de ani, în stare de inconştienţă. Totodată în afara părţii carosabile era o maşină răsturnată pe pavilion, cu ocupanţii ieşiţi din aceasta", se arată într-o informare a ISU Cluj.
Potrivit sursei citate, copilul şi femeia au primit îngrijiri de urgenţă şi au fost transportaţi la spital de către echipajele SAJ pentru investigaţii şi asistenţă medicală, iar pompierii au sprijinit acordarea primului ajutor calificat şi au asigurat măsuri de protecţie pentru persoanele implicate în accident.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video